• 20 Haziran 2013, Perşembe

Ormanlarımız yanıyor… İnsanın kendisi…


“Ormanda yaşama birliğinin üyeleri olan, canlı ve cansız bütün yanabilen varlıkları yakıp yok edebilen ateş” olarak ifade edilmektedir, orman yangını.  Bu ifadeden de anlaşılacağı gibi, orman sadece yaşadığımız şehrin havasını temizleyen ülkemizin kereste ve odun ihtiyacını karşılayan ağaçlar değil, ormanda barınan ve ormana fayda sağlayan canlılarında yanıp yok olması ve mevcut ekolojik dengenin bozulmasıyla sürüklendiğimiz felaket akla gelmektedir.

Bu gerçeğe birde orman köylerimizi ve köylülerimiz dahil ettiğimizde söndürülemeyen orman yangınındaki facianın sonuçlarını hayal etmek bile çok kötü bir durum.  Orman yangınının oluşabilmesi için yangın üçgeni dediğimiz 3 unsura ihtiyaç var. Bu sıcaklık, oksijen ve yanıcı madde. Yangının çıkabilmesi için tutuşma sıcaklığının en az 300-400 derece, oksijen oranının %20-21 civarında olması gerekmektedir. Bu üç faktör dikkate alınarak yangın anında yangının söndürülebilmesi için tutuşma ısısının ve oksijen miktarının düşürülmesi gerekmektedir. Özellikle oksijen oranının %15 ve altına düşürülmesiyle yangın kontrol altına alınabilir.

Dünyada her geçen yıl biraz daha azalan ormanlık alanların yok olmasının en büyük nedeni olan orman yangınları, doğal ya da insan kaynaklı nedenlerden ortaya çıksa da aslında bu felakete neden olan en büyük etken bizzat insanın kendisidir. Doğal sebeplerle meydana gelen orman yangınları “meteorolojik nedenlerden kaynaklanan doğal afetler” grubuna dahil olsa da, bu tür doğal etkenlerin tetiklediği yangınların sayısı oldukça azdır. Yıldırım düşmesi, çok yüksek sıcaklıklar ya da yanardağ patlamaları gibi doğal nedenlerden gelişen orman yangınlarının sayısı, insani sebeplerden oluşan yangınlarla kıyaslandığında çok küçük bir orana sahiptir. Sorun bizdedir.

Ormanlarımız yanıyorsa bunun % 99 sorumlusu insanın bizzat kendisidir.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
40 / 21 Çok bulutlu
Yarın: 38/21 Az bulutlu