• 21 Mayıs 2016, Cumartesi

CANLI BOMBA

18 Mayıs Uluslararası Müzeler Günü’nde müze güvenlik görevlileri Aydınlı Gazetecilere canlı bomba muamelesi yapmış. Törene katılan diğer katılımcılar ise canlı bomba olmadığı için ellerini kollarını sallayarak salona girmiş. Ama gazeteciler üzerleri ve çantaları aranarak salona girebilmiş.

Özel güvenlikçilerin yeni modellerinin(göreve yeni başlayanların) canlı bomba uzmanı olarak yetiştirildiklerini de böylelikle öğrenmiş olduk.

Gazeteci kimlik kartı taşıyan, Aydın Valiliği daveti üzerine toplantı mahalline gelen gazetecilere canlı bomba muamelesi yapan özel güvenlikçileri tebrik ediyorum.

Çantalarının aranmak istemesine tepki gösteren gazetecilere, "Çantalarınızda bomba olabilir, canlı bomba olabilirsiniz" sözleri ile cevap veren özel güvenlik çalışanları böylelikle toplantının güvenliğini sağlamanın mutluluğunu yaşamışlardır herhalde.

Haberci meslektaşlarıma şakadan bile olsa bu sözlerin söylenmesi büyük bir saygısızlıktır. Üstlerinin ve çantalarının aranması ise terbiyesizlik değildir de nedir?

Aydın Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü arkeoloji Müzesinde yaşanan bu çirkin olayla ilgili yapılacak hiç bir açıklamanın bundan sonra kabul görmeyeceğini şimdiden hatırlatıyorum.

Geçen hafta, “Acı ama omurgasızların sayısı hızla artıyor. Omurgasız insanlar, omurgasız kurumlar, omurgasız yapılanmalar. Bizim mesleğimizin de her meslekte olduğu gibi sıkıntıları var.

En çok karşılaştığımız sıkıntı ise haberini yaptığımız insanların söylediklerini inkâr etmesidir.

‘Ben bunu demek istemedim’ le başlar ve suçlu her defasında muhabir, haberci, gazeteci ilan edilir.” demiştim.

Her defasında suçlu ilan edilen gazeteciler bu seferde canlı bomba ilan edilmiş.

Bir terörist olmadığımız kalmamıştı.

Teşekkürler güvenlikçiler, tutuğunuz her şey altın olsun.

Konuyla ilgili Aydın Gazeteciler Cemiyeti Başkanımız Sayın Semra Şener’in açıklamasını sizlerle paylaşmak istiyorum:

“GAZETECİLER, KİMSENİN ŞAMAR OĞLANI DEĞİLDİR.

Müzeler haftasında sırf işini yapmak için orada olan, Müzenin yapacağı programa davet edilmiş ve bu etkinliği Aydınlılara duyuracak olan gazeteci arkadaşlarım, her zaman ki gibi hak etmedikleri bir muamele ile karşı karşıya kalmışlardır. Programın başında müze girişinde gerekli güvenlik önlemlerini almayan güvenlik birimi, salonda görevini yapmak için işinin başında olan muhabir arkadaşlarıma, hiç de hoş olmayan bir yaklaşımla, canlı bomba olabilirsiniz diyerek üstlerini aramışlardır. 5 muhabir arkadaşım herkesin gözü önünde maruz kaldığı bu küçük düşürücü muameleden sonra kameralarını ve fotoğraf makinelerini sahneye bırakıp protesto etmek yerine işlerini yapmaya devam etmişlerdir.

Basın bir milletin gözü kulağı ve bir milletin ortak sesidir.

Aydın Gazeteciler Cemiyeti olarak muhabir arkadaşlarımızın davetli olduğu bir kurumda gördüğü bu yakışıksız tavır nedeniyle son derece üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz.

Biz devletimizin güvenliği, insanlarımızın huzur ve refahı için güvenlik güçlerimiz ve her türlü kurumumuzla işbirliği içinde olduğumuzu her fırsatta dile getiren bir sivil toplum kuruluşuyuz. Ancak kimsenin önünde aşağılamayı ve terörist muamelesi görmeyi hiçbir meslektaşım hak etmemektedir. Üstelik de davet edildiği bir kurumda, o kurumun haberini halka ulaştırmak adına görev yaparken.

Konunun ivedilikle çözüme ulaştırılması ve haberde adı geçen muhabir arkadaşlarımın yaşadıkları olumsuzlukların bir daha yaşanmaması adına, muhatap kurum tarafından gerekli açıklamanın yapılmasını beklediğimizi belirtmek isteriz.

Gazeteciler ve gazetecilik mesleği, kimsenin şamar oğlanı değildir ve hiçbir zaman da olmayacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur...”

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
37 / 18 Güneşli
Yarın: 38/18 Güneşli