• 21 Haziran 2016, Salı

KORKUTMAYAN SINAVLAR!

Hafta sonu yapılan LYS sınavı nedeniyle geçmişte yaşadığımız fakat unuttuğumuz sınav stresini ve birçok saçma sapan uygulamaları yaşarken kimi zaman güldük, kimi zamanda kendimizi sorguladık.

Bu tip sınavlarda çocuklarımıza yaşattığımız sıkıntı nedeniyle onlardan özür dileyeceğimize, stresten uzak bir sistem geliştirmemiz gerektiğini düşüneceğimize sanki tam tersini yapıyoruz.

Sınav stresini arttırmak için elimizden geleni yapıyoruz! 

“Bu sınav sistemiyle çocuklarımıza zarar veriyor” diyeceğimize tam tersi bir tutum içine giriyoruz.

Kralın çıplak olduğunu söylemek yetmiyor artık.  Haykırmamız gerekiyor, biz büyüklerin.

Sınav kapısında saçındaki tokasında metal çengel var diye sınav boyunca saçlarını tokasız zapt etmeye çalışan kızı; sınav başlamadan dalgınlıkla soru kitapçığını açtı diye sınavı iptal edilen erkek adayı; başı örtülü olduğu için üzeri aranmadan sınav salonuna giren adayları; dışarıda adeta sessizliğin koruyucu bekçiliğini gönüllü olarak yapan velileri, aday yakınlarını; sınavın başlamasına dakikalar kalmasına rağmen sınavı kaçıracağı duygusunu zerre kadar taşımayan gençleri; çocuklarını sevgi seliyle farkında olmadan sınav öncesi ve sonrası boğan aileleri, akraba ve yakınlar ordusunu gördükçe bu sınav sisteminin acilen yenilenmesi gerektiğini düşünmeye başladım tekrar tekrar.

Benim buradan şunu yapın bunu yapmayın deme tecrübem yok. Ama ortada bir gerçek var o da LYS sınavında herkesin kabulleneceği daha çağdaş yeni bir yöntemin bulunması. 

13 yıllık okul öncesi, ilk ve orta dereceli eğitim sonrasında üniversite sınavı için daha doğru olabilecek sistemler bulmamız gerekiyor.     

Hayatında polisi 3-4 metre yakından görmemiş bu çocukları sınav kapısında polisin üst aramasıyla salona alıyorsak, ortada bir yanlışlık yok mu?

Hem de o kadar büyük bir yanlışlıklar var ki…

Üniversiteye gidecek öğrenciyi sen alıp ortaokul sıralarına oturtup 135 dakika boyunca soru çözmesini istersen ne kadar doğru olur?

LYS sınavına girmek için sınavdan önce 1,5-2 saat yolculuk yaparak Buharkent’ten, Karacasu’dan, Didim’den Bozdoğan’dan Efeler ilçesine gelmek zorunda bırakılan veya bir gün önce otelde, bir yakınının yanında konaklayan o öğrenciden uykusunu en iyi şekilde alabilmesini nasıl isteriz?

LYS sınavlarını herkes kendi yaşadığı yerde girebilmesinin teknik olarak mümkün olamamasını belki anlayabilirim ama Sultanhisar – Yenipazar- Nazilli- Kuyucak- Karacasu, Bozdoğan ve Buharkent bölgesindeki adayların Nazilli’de, Köşk- Efeler, Çine, Karpuzlu, Koçarlı, İncirliova ve Germencik arasındaki adayların Efeler’de, Söke, Didim ve Kuşadası bölgesindekilerinin ise Söke’de sınava girmesinin imkânsızlığı nedir?

13 yılın sonunda öğrencisini tanıyamayan devlet 1-2 sınavla bunu nasıl sağlayacak bilecek?

Yılda bir gelen YGS ve LYS trenini kaçıran adayın 365 gün daha bekleme stresine kapılmasını nasıl engelleyeceğiz?

Geleceğin özgüven dolu gençlerini yüksek üniversitelere yerleştirmenin  çok daha kolay yöntemi olmalı!. Gençlerimiz; korkutmayan, yüksek kaygı yaşatmayan sınavlara girebilmeli.

Aslında en önemlisi de girdiği bu sınavlar sonucu girdiği okullardan mezun olduğunda torpil aramadan iş bulabilmeli.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
37 / 18 Güneşli
Yarın: 38/18 Güneşli