• 22 Mayıs 2013, Çarşamba

Süt içelim!


Dün, ‘21 Mayıs Dünya Süt Günü’ydü.

Sütle ilgili yapılan araştırmalar içme sütü tüketimimizin su, çay ve gazlı içeceklerden sonra 4. sırada olduğunu ortaya çıkartıyor.

İçme sütü tüketimimiz gelişmiş ülkelerle kıyaslanamayacak derecede düşük orandaymış.

Ben de hep tersini bilirdim. Ama otorite isimlerin yaptığı açıklamalarda rakamların diliyle gerçekler süt içmediğimizi gösteriyor.

Peki, neden süt içmeyiz?

Sütün faydalarını anlatmak, süt içme alışkanlığının kazandırılmasını ve süt tüketiminin artırılmasını sağlamak amacıyla Uluslararası Sütçülük Federasyonu'nun 1956 yılında aldığı bir karar gereğince, her yıl 21 Mayıs günü “Dünya Süt Günü” olarak kutlanıyor.

Sütün sadece bebeklikte değil, insan yaşamının her evresinde tüketilmesi gereken bir besin olduğunun altını tekrar tekrar çizmekte fayda var.

OKUL SÜTÜ ÖNEMLİ

Ülkemizde çocuklarımızın süt ve süt ürünlerini yeterince tüketmediğini düşündüğümüzde iki yıldır uygulanan Okul Sütü Programlarıyla çocuklara süt içirmek tüm çocukların gerek bedensel gerekse zihinsel gelişimi için çok önemli bir çalışma.

Uzun vadede yürütülecek Okul Sütü Projesi sayesinde Türkiye’de süt kalitesi yükselirken, aynı zamanda hayvancılık ve hayvancılıkla ilişkili diğer sektörler de gelişecek; bu sektörlerde istihdam kapasitesi artacaktır. Yine Okul Sütü Projesi ile beslenme yetersizliğinden kaynaklanan gelişim bozukluklarına yönelik yapılan harcamalar azalacaktır.

Uygulamanın peynir, yoğurt gibi süt ürünleri ile çeşitlendirilmesine ve mutlaka yasal bir zemine oturtulması gerektiğini belirtiyor, sektör temsilcileri.

Sanayiye verilen süt fiyatlarında belirsizliğin hala devam ettiğinin de altını çizmekte de fayda var.

Süt içelim, içmeyene süt içmesi gerektiğini hatırlatalım.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
37 / 18 Güneşli
Yarın: 40/18 Güneşli