• 22 Eylül 2014, Pazartesi

HEDEF CUMHURİYET

Her sohbet etme fırsatı yakaladığında ona karşı hayranlığım bir kat daha artmakta.

Yaptığımız sabah kahvaltısında, “Tek sıkıntım okuyamamak” diyordu. Sağ gözü katarak olduğu için eskisi gibi okuyamıyordu, o çok sevdiği gazetesini. Sol göz ise eskisi gibi.

Görmekte zorlandığı için okuyamadıklarını okuyan bulduğunda çok daha mutlu oluyor.

Doktorunun katarak ameliyatına onay vermesiyle daha rahat okuyacak, yazacak; aydınlık insan.

Ülkedeki tüm gelişmeleri gazeteleri ve başının hemen ucundaki radyosundan takip ediyor.

Şaşırtıcı bir hafıza!..

Zeki ve ilerlemiş tecrübesine rağmen halen fazlasıyla üretken bir insan.

En güzel yanı da sorgulayıcılığının devam etmesi

Cumhuriyet döneminde seçimle iş başına gelen ilk Aydın Belediye Başkanı Ahmet Emin Arkayın'ın kızı Nihal Arkayın’dan bahsediyorum.

Öncelikle böylesine kıymetli bir insanı tanıma fırsatı yakalamama vesile olan Aydın Lisesi Mezunları Derneği Başkanı Selma Böceklioğlu Dündar’a teşekkür ediyorum.

Uzun süre gazetecilik yapmakla geçinen bir haberci olarak bu kadar önemli bir insanı geç tanıdığım için kendime kızıyorum. Bunun içinde Nihal Arkayın ismini her fırsatta paylaşarak sizlerin onu bir an evvel tanımasına vesile olmaya çalışıyorum.

‎Kuva-yi Milliyeci babanın kızı. Aydın Lisesi’nin ilk Kimya Öğretmeni. Aydın Gölhisar Mahallesinden(Köyünden).

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürkümüzün,“Muallimller yeni nesil sizin eseriniz olacaktır “ sözlerinin tam karşılığı bir öğretmen.

Cumhuriyet Kadını.

Anıları ile Aydın’ın, İzmir ve Ege’nin milli mücadele yıllarına ışık tutan bir bilgi kaynağı.

NİHAL ARKAYIN KİM?

1926 yılında Aydın’da doğdu. İlk ve ortaokulu Aydın’da, Liseyi de İzmir’de bitirdi. İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’nde yükseköğrenimi tamamladı. Fizik – Kimya öğretmeni olarak göreve başladı. Daha sonra Yüksek Öğretmen Okulunu da bitirdi. 1947 yılında başarıyla Yüksek Öğretmen Okulu'nu bitirdikten sonra Samsun 19 Mayıs Lisesi’nde kimya öğretmeni olarak göreve başladı. Ders yılı sonunda Aydın’da Ticaret Lisesi açılınca Aydın’a atandı. Ticaret ve Aydın Liselerinde görev yaptı. 1968 yılından itibaren Buca Kız Eğitim Enstitüsü’ne atandı. Ege Ünivesitesi Fen Fakültesin’de de ek görev aldı. Haftanın 3 günü Aydın'da, 3 günü İzmir’de yaşadı. 1973 yılında üzerinde çalıştığı bir tezi sonunda “Fen Doktoru “ ünvanını almaya hak kazanır. 1982 yılında okulu Eğitim Bilimleri Fakültesi olarak 9 Eylül Üniversitesine bağlandı. 9 Eylül Üniversitesi’nde öğretim görevlisi iken emekliye ayrıldı.

Emekliye ayrıldım dediğimde, “Şimdiki aklım olsaydı emekli olmazdım. Yaşınız çok daha genç. Çalışmak zorundasınız. Bu ülkenin sizin gibi üretken beyinlere ihtiyacı var” dediğini unutamıyorum.

İzmir’deki evinde kendisini ziyaret ettiğimizde okuduğu gazetenin üzerine Hedef Gazetesini koyarak, “Hedef, Cumhuriyet” sözleri benim için çok anlamlı bir mesaj olmuştu.

Dr. Nihal Arkayın’ın dinlerken sanki tarihte yolculuk yaparsınız. Öğrencilik yıllarını, lisede ve yüksekokullarda okuduğu öğretmen ve öğrenci arkadaşlarını bir bir anlatır, milli mücadele günlerini adım adım hatırlatarak bunları bize akıcı, yalın bir Türkçeyle aktarmaya çalışır.

Cumhuriyet kadını, öğretmen Dr. Nihal Arkayın anneme (Aydınlık insan) Allah’tan öncelikle sağlıklı uzun yaşlar dilerken ellerinden öpüyorum.

Yaşarken kendisinden öğreneceğimiz o kadar çok şey var ki. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
12 / 7 Çok bulutlu
Yarın: 12/2 Aralıklı gökgürültülü yağış