• 22 Eylül 2016, Perşembe

JEOTERMAL Mİ, TARIM MI?

2013-14 İncir sezonun da Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nce yapılan bir çalışmada ilginç sonuçlar ortaya çıkmış.

Alangüllü’de Jeotermal Elektrik Santrali(JES)e 500-600 metre uzaktaki incir bahçelerinde yaprağı ve kuru incir üzerinde yapılan bu çalışmada jeotermale yakın topraklarda PH kuvvetli asidik, incir yapraklarında Bor normalden 3, Kobalt ise 17 kat fazla olduğu belirlenmiş. Kuru incirde nikel, kadmiyum, kurşun, krom ve kobalt normalden fazla bulunmuş. Jeotermale yakın bahçelerde ise verim düşüklüğü işin başka bir yönü!

Bu araştırmanın sonuçlarını Profesör Engin Ertan, İzmir Ticaret Borsası tarafından Mayıs ayında gerçekleştirilen Jeotermal enerji ve Tarım sektörüne Etkileri Panelinde, açıklıyordu!

Peki, bugün böyle bir araştırma yapılsa sonuç ne çıkacaktır?

Türkiye’de bulunan 22 JES’ten 13’ü Aydın’da. Ortaya çıkan ve çıkabilecek vahametin araştırılmasını etkili ve yetkililere bırakıyorum!

Öyle ya işleri bu, bizi aydınlatsınlar!.

Aydın’da yaşayan bizler jeotermal yüzünden zehirleniyor muyuz?

Bu toplantıda bakanlık yetkilisinin açıklamasına göre ülkemizdeki tüm jeotermal kaynaklar kullanıldığında Türkiye’nin enerji ihtiyacının sadece yüzde 5’i bu kaynaklardan karşılanabiliyormuş.

Bu bilgi ışığında Jeotermal mi, tarım mı? Diye bir soru çıkıyor ortaya!

JEOTERMAL Mİ, TARIM MI?

İncirin dünyada piyasasına yön verdiğimiz ürün olduğunu unutmayalım!

Kuru incir Aydın’ın, Türkiye'nin en önemli ihracat ve ticaret ürünü!

Ne incirden vazgeçerim, ne de enerjiden mi?

İncirin yanında zeytin ve dolayısıyla zeytinyağı ve tarım ürünlerimizin tamamı!

Bütün bunların ne anlama geldiğini nasıl yorumlarsanız bilemiyorum ama toprağımızı, suyumuzu ve havamızı kimse kirletmesin!

Aydın’ın tarım kenti olduğunu, ona verilen her zararın insana, insanlara verildiğini kimse unutmamalı!

 

GÜNÜN SÖZÜ: ”Bana karşı anlayışlı davranan tek kişi terzimdi. Her gördüğünde yeniden alırdı ölçülerimi. Onun dışında herkes önceki ölçülerin bana hep uyacağını sandı.(Bernard Shaw)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.