• 23 Nisan 2016, Cumartesi

ÇANAKKALE CEPHESİ

Aydın Sivaslılar Derneğimizin Çanakkale Şehitlikleri Gezisi programını duyar duymaz katılacağımız bildirdik. Daha önce şehitlikleri gezmiş, görmüş olmamıza rağmen büyük heyecan içindeydik.

İple çektiğimiz gün gelip çatmıştı. 15 Nisan, gece saat 23.30 sıralarında Aydın’dan bir otobüs kafilesi ile yola çıktığımızda ziyaretimizin anlam ve önemine uygun Dernek Başkanımız Mukadder Özer’in düşünüp yaptırdığı Türk Bayraklı kırmızı şapkalarımız koltuklarımızda bizi bekliyordu. Hepimiz için güzel hediye olmuştu.

Çanakkale’ye yaklaştıkça Gelibolu Yarımadasındaki Şehitliklerin heyecanı ile karışık hüznü içimiz kaplıyordu.

Birinci Dünya Savaşı'nda Osmanlı Devleti'nin 9 cepheden kazandığı tek cephenin Çanakkale olduğunu biliyor muydunuz? Bu ifade ile Çanakkale apayrı bir savaş değil 1. Dünya Savaşında Osmanlının dokuz ayrı cephesinden biri olduğunu da pekiştirelim. Dünya tarihinin en kanlı savaşlarının bu cephede meydana geldiğini de unutmamalıyız.

İngiltere ve Fransa, müttefikleri Rusya'yla birleşerek 1. Dünya Savaşı’nın seyrini lehlerine çevirmek istiyordu. Rus ekonomisi savaşın yükünü kaldıramaz hale gelmişti. İtilaf Devletleri Osmanlı Devleti'ni saf dışı bırakmak, Rus Ordusuna gerekli askeri yardımı ve malzemeyi en hızlı bir şekilde ulaştırmak, Kafkasya Cephesinde bunalan Rusya'yı rahatlatmak ve Türk Ordusunun geri çekilmesini sağlamak için Çanakkale Boğazı'na harekat düzenlediler. İngiliz ve Fransız savaş gemilerinin Çanakkale Boğazı'ndan geçişlerine 18 Mart 1915'te başarıyla karşı konuldu. İtilaf Devletleri donanması ağır kayıplar verince, Gelibolu Yarımadası'na asker çıkarıp kara muhaberelerini başlattılar. 25 Nisan 1915'te Arıburnu'na çıkan düşman kuvvetlerini, Mustafa Kemal'in komuta ettiği birlik Conkbayırı'nda durdurdu. Bu başarı üzerine, Mustafa Kemal albaylığa yükseltildi.

General Harrington komutasındaki İngiliz birlikleri 6-7 Ağustos 1915'te tekrar taarruz etti. Anafartalar Grubu Komutanı Mustafa Kemal, 9-10 Ağustos 1915'te 1. Anafartalar Zaferi'ni kazandı Bu zaferi, 17 Ağustosta Kireçtepe, 21 Ağustos'ta 2. Anafartalar zaferleri takip etti.

Türk Ordusu, Çanakkale’de kendisinden özellikle ateş gücü bakımından üstün kuvvetlerin denizden ve karadan yaptıkları saldırılara dokuz ay süreyle, ağır kayıplar pahasına mukavemet etmiş ve nihayet saldırganların cepheyi boşaltıp gitmesiyle hak ettiği zaferi kazanmıştı.

Ege, Çanakkale’de 10 bin 906 askerini şehit vermiştir. Yani Aydın bin 746, Denizli 2 bin 195, İzmir bin 720, Manisa 2 bin 174, Muğla 671, Kütahya bin 487, Uşak 818, Afyon 95 askerini Çanakkale’de şehir bırakmıştı.

Çanakkale Cephesi'nin sonuçları

Osmanlı Genelkurmayı, Çanakkale’deki Türk zayiatını 55 bin şehit, 100 bin yaralı, 10 bin kayıp, 21 bin hastalıktan ölüm, 64 bin hasta olmak üzere 250.000 kişi olarak göstermektedir.

İngilizler ise 43.000 ölü, 72.000 yaralı, 90.000 hasta olmak üzere 205 bin; Fransızlar ise toplam 47.000 kişilik zayiat vermişlerdir.

Bu zaferin birçok önemli sonucu vardır. Ama hiç şüphesiz ki, gelecekteki "Türk Milli Mücadelesi"nin önderi ve komutanı olacak olan Mustafa Kemal Paşa’yı ortaya çıkarmasıdır. Çanakkale Savaşları’nda büyük askeri başarılar kazanıp, haklı olarak “Anafartalar Kahramanı” adıyla anılacak olan Mustafa Kemal Paşa, bu savaşların sonunda ordu, kamuoyu ve basının yakından tanıdığı bir isim olacaktır.

Çanakkale geçilememiş ve müttefikler Osmanlı Devleti’ni savaş dışı bırakamamışlardı. Bu durum savaşı en az iki yıl uzatmıştır.

Balkan Savaşı esnasında perişan bir vaziyette gördükleri Türk ordusunu küçümseyen, Türklerin artık bittiklerini ve yok olacaklarını düşünen müttefikler, beklemedikleri ağır bir yenilgiye uğramışlardı.

Türk vatanı ve başkenti İstanbul, erken gelecek olan bir istila ve işgalden kurtulmuştur.

1917 ‘de Rusya’da ihtilal çıkınca, boğazlar kapalı olduğundan İngiltere ve Fransa müttefikleri Çar’a yardım yapamamışlar ve Çarlık Rusya devleti yıkılmıştır.

Büyük ölçüde kendi imkanlarımızla kazandığımız bu zafer, on binlerce kaybımıza neden olsa da Türk kamuoyu ve Türk kuvvetleri için büyük bir moral kaynağı olmuştur.

 

NOT: Sorunlarını çözmüş bir Türkiye göreceğimiz inanç ve temennisiyle tüm Ulusumun ve Çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyorum. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
37 / 18 Güneşli
Yarın: 38/18 Güneşli