• 24 Şubat 2017, Cuma

Mesleğe ihanet, ülkeye hizmet…

Suya sabuna dokunmadan habercilik yapmak, köşe yazarı olmak mümkün mü?

Doğruyu da yazsanız mutlaka bir taraf memnunu olmuyor. İşin garip tarafı bir tek doğru olmasına rağmen piyasada o kadar çok doğru cirit atmaya başlıyor ki! Durum böyle olunca kafalar karışıyor, güvenler azalıyor.

Çok güzel bir haber yakalarsınız; bütün unsurlarını tamamlar, haberinizin yayınlanmasını beklerken, birileri devreye girer, haberiniz çöpe atılır.

Ya da daha haberinizi hazırlarken, muhatabınız, olacakları bilmenin verdiği bir güvenle bıyık altından güler, sonra da hayal kırıklığı yaşarsınız.

Belki de bazen haberiniz yayınlanır, ardından hiç arzu etmediğiniz tatsız olaylar baş gösterir; işinizi kaybedersiniz, tehdit alırsınız, saldırıya uğrarsınız.

Bu gibi olaylar, habercilikle uğraşan birçok kişinin başına gelmiştir.

Yılmadan, korkmadan yola devam!

Demokrasinin gelişmediği, suistimal ve kayırmacılığın çok bulunduğu, sosyal ve etnik çalkantılarla boğuşan ülkelerde gazetecilik yapmak kolay değildir.

Ekonomik çıkarları zedelenenler, politik etkinlikleri zarar görenler, otoriteleri sarsılanlar özgür medya ile hiç barışmaz. Bu ve benzeri grup veya kişiler, medyayı kontrol altında tutma sevdasından kurtulmazlar. Bunun için her şeyi yaparlar.

Demokrasinin rol dağıtımında medyanın bağımsız bir öğe, dördüncü güç olarak görevini hakkıyla yapması, yani ipi doğru taraftan çekmesi, sistemin iyi işlemesinin olmazsa olmaz koşulu sayılıyor.

Gelin görün ki, medyanın içinden bazıları ipe gönülsüz asılıyorlar. Hatta koşup karşı yandan çekenler çıkıyor.

Bir insan mesleğine ihanet ederken ülkesine hizmet edebilir mi? (ATİLA KARPINAR)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.