• 24 Mart 2017, Cuma

SU OLMAZ İSE!

Suyun ne kadar değerli olduğunu, su parasını öderken anladığımızı düşünüyorum. Evden dışarıya çıktığımızda, özellikle tatil beldelerine, hatta lüks otellerde su paralarını ödeyince suyun ne kadar büyük kazançlar getirdiğini çok daha net görüyoruz.

25 kuruşluk suya 50 kuruştan tutunda nasıl oluyor da kimi yerlerde beş lira ödediğimizin açıklamasını kimse yapamıyor!

Onun içinde evden çıktığımızda çantalarımıza, bavullarımıza su doldurur olduk. Çocuklu ailelerin ev dışına çıktıklarında meşrubat parasından çok, su parası ödemeye başladığını üzülerek görmekteyiz!

İyi ki hava içinde para ödemiyoruz!

İnsanlık hakkı olarak tabir edilen su için ciddi ödemeler yaparken, sizce soluduğumuz hava içinde gerçekten ödeme yapmıyor muyuz?

‘22 Mart Dünya Günü’ nü hatırlarken temiz su ve havanın insanlık hakkı olduğunun kalınca altını çizelim.

Suyu ticarileştirip bizi çeşme sularına düşman edip damacana ve pet ve şişe sularına bağımlı daha doğrusu mahkûm ettiler!

Su kaynaklarımız ve doğanın geriye dönüşü imkânsız bir şekilde bozulmasına yol açılırken tehlikeli süreçlere girildiğimiz söylenmesine rağmen değişen ek bir şey olmuyor!

Siz istediğiniz kadar, “Savaş nedeni olacak kadar önemli bir kaynak olan su, alınıp satılacak bir mal değildir” deyin durun.

Ziraat Mühendisleri Odası Aydın Şube Başkanı Mahmut Nedim Barış’ın sözlerine dikkat;

“Su kaynaklarının gittikçe azaldığı günümüzde, dünyada gücü elinde tutmaya çalışanların petrolden sonraki hedefi su olmuştur. Artık ülkelerin su politikalarında yapılacak yanlışların bedeli çok ağır ödenecektir. Ülkemizde Dünya Su Günü’nden bahsedebilmek için su insanlık hakkı olarak kabul edilmeli, üzerinden kar elde edilecek bir meta olarak görülmemeli, enerji üretimi adı altında akarsularımızın su kullanım hakkının sermayeye devredilmesi uygulamasından derhal vazgeçilmelidir. Unutulmamalıdır ki su olmazsa, yaşamda olmaz.”

Şöyle bir düşünün, su olmaz ise; daha doğrusu temiz ve içilebilir su, soluyacağımız temiz hava olmazsa yaşam olabilir mi?

Bırakın insanlık hakkı olarak içtiğimiz suyu, para ödeyerek içtiğimiz sular ne kadar sağlıklı?

Bilen var mı? 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
16 / 11 Bulutlu
Yarın: 16/9 Parçalı bulutlu