• 24 Ağustos 2016, Çarşamba

ADAM OLMAK...

Adam, adam denmekle adam olmaz.

Değerleri olmadığı halde değer verip saygı duyarak, bazı unvanlar vererek, överek, pohpohlayarak bir kimseyi iyi yetişmiş, değerli bir kimse yapamayız. Gerçek şahsiyet, olgunluk, insana yakışacak durum, tutum ve davranış insanın kendinde bulunmalıdır.

                  Yani dökme suyla değirmen döndürülemiyor!

                  Eşek, eşektir. İstersen altından semer vur, değiştirmek imkansız!

                  Kalık kıyafetle adam, adam olmaz.

Ne kadar güçlü, gösterişli, sağlıklı bir vücuda sahip olursa olsun; bu vücudu ne kadar iyi, güzel ve çekici giyim, kuşamla donatırsa donatsın, bütün bunlar kişiyi değerli kılmaz. Kişiyi değerli kılan güzel ahlâkı, becerisi, üretkenliği, bilgisi ve çalışkanlığıdır.

Bir şarkı vardı; “Adam olmaz dedin senden, adam nedir dedim içimden” filan diye gidiyordu, hakikaten buradaki adam neye tekabül eder?

Maskara insanların birbirine “adamdır satmaz” falan diye konuştuklarını gördüm, daha kim bilir neleri ile karşılaşacağız.

Önemli olan maskaralaşmadan kalabilmek!

Adam olmak için illa erkek olmaya da gerek yoktur!

“Sen önce adam ol!”

“Adam gibi insan olsan bunlar başımıza gelmezdi!”

Bu sözleri hayatımız boyunca kim bilir kaç defa duymuşuzdur. Özellikle gençlik yıllarında, büyüklerimize pek de onaylamadıkları bir şeyi söylediğimizde ya da onların istemedikleri bir şeyi yaptığımızda...

“Adam olmak” her şeyin başında gelir. “Adam olmak” tabiriyle kastedilen, toplum tarafından genel kabul görmüş bir ahlaka, kültüre, tavra ve adaba sahip olmak, makbul olarak tanıtılan belli kalıpları üzerinde taşımaktır. Bu değerler sistemi, kalıpları ve kuralları ile toplumun büyük bir çoğunluğunca kabul görmekte ve uygulanmaktadır.

Adam dediğin, lafını yemez, tükürdüğünü yalamayan işine yalanı musallat etmeyen sevdiğinin önünde dağ gibi duran, kendini kimseye muhtaç etmeyen, kimsenin ırzına namusuna, malına, parasına göz dikmeyen işinde gücünde olan, azla yaşamayı bilip çoğu elde etmek için batağa sapmayandır mı?

Kısacası adam olmak çok da kolay değil. Bunun içinde etrafımızdaki her insanı, adam zannetmeyelim! Tek dileğimiz etrafımızdaki adam gibi insanların sayısının artması!

 

GÜNÜN SÖZÜ: “Ağaca çıkan keçinin doğurduğu oğlak dala bakarmış.”(Anonim)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
16 / 9 Bulutlu
Yarın: 18/12 Sağanak yağışlı