• 24 Ekim 2013, Perşembe

Adil ve Eşit

Aydın Marangozlar Odası Başkanı Süleyman Algün yıllardır  bıkmadan usanmadan tekrarlamaya devam ediyor.

“Adil ve eşit şartlarda çalışmak istiyoruz “
Başkanın çok ciddi tespiti var! 
“Artık sanayide herkes kanunsuz ve kuralsız yaşamanın kurtuluş olduğunu inanmaya başladı? Bu en büyük tehlike değil midir?”
Evet, bu durum çok büyük tehlike!
Marangoz esnafı, Başkan Algün’ün, “Olmazsa olmazımız” dediği   “Ortak kullanım ve ortak satış mağazası” projesini hayata geçirebilseydi, piyasaların tüm olumsuzluklarından en az etkilenen onlar olacaktı. Fakat tam tersi bir durum yaşandı. Marangoz ve  Mobilyacılık seyyar  yapılan bir meslek hline dönüşmeye başladı.
Seyyar meslek haline dönüşen sadece Marangozlar ve Mobilyacılar olmadığını çok iyi biliyorsunuz.
Her meslek gurubunda kayıt dışılık aldı başını gidiyor. Dükkanı olmayan, elektrikçilerin, su tesisatçılarının, marangozların sayısı arttıkça artıyor.  
Kayıt dışılık, küçük, orta ve büyük işletmeler her gün büyürken devlet denetiminde olan sanatkârların yok olması artarak devam ediyor.
Başkan soruyor, “Siz hiç kayıtdışı, kaçak çalışanla kalkınan bir ülke gördünüz mü? Siz hiç sadece sermayenin hâkim olduğu ve tüm sorunlarını çözmüş bir ülke gördünüz mü? Siz hiç esnaf ve sanatkârsız bir toplumun üretimi artırdığını gördünüz mü? Biz ülkemiz ve ailemiz için çalışmaya devam ediyoruz edeceğiz ama bir gün gelecek yaşanan bunca sorun ve acıları yaşatanlarla dünyada ya da ahrette hesaplaşacağız. Bizim hesaplaşmamız dövüş ve kavga ile olmaz, olamaz.  Peki ya hakkımızın yenmesine engel olamayanlar sizler bu vebalin altından nasıl kalkacaksınız?”
Peki, neden esnafı temsil eden başkanlar susuyor? Neden onlar sormuyor, sorgulamıyorlar? 
Neden insanlar hakkı olanı istemekten çekinir oldu? 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
28 / 10 Açık
Yarın: 30/12 Az bulutlu