• 25 Mart 2016, Cuma

İki Marka, İki Yeşil Alan

Tekstilde Aydın’ın markalaşmış iki ismini unutmak mümkün mü? 

Özellikle aktif habercilik dönemimde defalarca iyi, kötü haberlerini yazmak zorunda kaldığım, gözyaşları arasında kapsına kilitlerin vurulduğu bu iki fabrikanın hala yerlerinin doldurulamamış olması ise ayrı bir hüzün, ayrı bir keder.

Nazilli- Bozdoğan yolu üzerinde kurulan, 25 Ağustos 1935 yılında temeli atılan ve 09 Ekim 1937 tarihinde büyük bir törenle Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından hizmete açılan ilk Türk basma fabrikası. Nazilli Basma Fabrikası.

Nazilli Basması dendiğinde akan suların bile durduğu o tarihi çok amaçlı salonu ve sahnesini, Atatürk’ten kalma eşyaların saklanışlarını unutmak mümkün mü? Kadınlı, erkekli çalışanlarının işten çıkartılışını, tabii sonrasında o marka fabrikanın nasıl talan edilişini, unutmak mümkün mü?

Dönemin özelleştirmeden sorumlu Aydınlı Devlet Bakanı Yüksel Yalova tarafından lojmanların olduğu alanın Nazilli Belediyesine, fabrikanın bulunduğu bölgenin de Adnan Menderes Üniversitesine teslim edilişini unutmak mümkün mü?

Bir sonraki marka ise Aydın Tekstil Fabrikası.

1954 yılında 3 milyon lira sermaye ile kurulan ve dönemin Başbakanı Adnan Menderes tarafından açılan Aydın Tekstil Fabrikası.

Tarihe tanıklık yapmış ağaçların altında yapılan sünnet düğününden sonra bir daha bahçesine girmek nasip olmadı, o marka fabrikanın. Belki o tarihten beri günde 3 kez ötmez oldu saat ayarı yapılan vardiya sireni. Sabah 06.30, öğlen 14.30 ve akşam  22.30 da başlayan vardiyalar.

Kadife dendiğinde akıllardan hala çıkmayan, siyasetçiler tarafından ele geçirilip günden güne eritilip yok edilen, kapısına kilit vurulan fabrika. Teknolojisi yenilenmeyen, 600’den fazla işçiyi çalıştırmaya mahkum edilip zarar ettirilen fabrika.

Aydın Tekstil Fabrikası dönemin Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu tarafından kentsel rekreasyon alanı olarak ilan edildi.

İmar planında yapılan değişiklikle artık 177 dönüm alan Efeler ilçesinde Pınarbaşı, Aytepe’den sonra soluk alınıp verilecek yer olacak.

Aydın İdare Mahkemesi, Aydın Büyükşehir Belediyesi'nin Efeler İlçesi Orta Mahallesi'nde yer alan, TARİŞ'e ait 177 dönümlük Aydın Tekstil arazisini kamulaştırmasına karar vermişti. Mahkemenin kararının ardından, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Tekstil arazisinin kamulaştırma bedeli olan 76 milyon 783 bin TL’yi hesaba yatırdıklarını açıkladı. 29 Mart’ta yapılacak duruşma sonrası tapunun Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne geçmesi bekleniyor.

YEŞİL ALAN OLARAK KORUNMASI SEVİNDİRİCİ

Nazilli Basma ve Aydın Tekstil Fabrikalarının yeşil alan  ve eğitim alanı olarak korunması tabii ki sevindirici. Bu alanlara AVM ve yüksek katlı apartmanlar yapılmamış olması Aydın’ın kazancı. Emeği geçenlere teşekkür etmek ise bizim görevimiz. Dönüşüm adı altında hızla betonlaşmaya yüz tutmuş Aydın’da daha çok yeşil alan için hepimize büyük görevler düşüyor.  

Aydın Büyükşehir Belediyesine ait Aydın Tekstil Bahçesinde eskiden olduğu gibi vardiya sireni çalar mı bilemem ama kuş sesleri arasında tarihe tanıklık etmiş ağaçlarının altında hep birlikte çay, kahve içebileceğimizin kesinleştiğini öğrenmek çok ama çok güzel.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.