• 25 Mayıs 2016, Çarşamba

OTELCİLER SIKINTILI

Efeler kent merkezinde bazı evlerin günlük hatta satılık kiraya verilmesi nedeniyle Otel işletmecileri haksız yere rekabet nedeniyle para kazanamaz olunca bu sıkıntılarını gidermek için mesleki örgüt temsilcilerini de yanına alarak yetkili ve etkili kişilere ziyaretlere başladılar.

Otelciler, günlük ve saatlik kiralanan evlere ilişkin haksız rekabetin dışında, güvenlik, sosyal ve ahlaki açıdan endişelerini dile getirerek bu evlere yönelik gerekli yasal denetimlerin yapılmasını istediler. Hatta bir ziyarette etkili ve yetkili olduğunu sanan bir kamu görevlisinin işletmecilere verdiği cevabı duyunca ben bile şok oldum.

Otelcileri siz düşünün.

“Aydın'da günlük ve saatlik kiralanan evlerin yaygınlaşması, otellere darbe vuruyor. Bu evler vergi kaçırılmasının yanı sıra güvenlik açısından da büyük sorun teşkil ediyor. Fiyatlarının uygun olması ve kayıt tutulmaması nedeniyle birçok kişinin tercihi konumunda bulunan bu evler, internet üzerinden kolaylıkla kiralanabiliyor. Güvenlik açısından da risk ortaya çıkartan bu evler fuhuş ve illegal amaçlar için de kullanılabilir. Bu evlerin kayıt altında olmaması nedeniyle de devlet binlerce lira vergiden mahrum kalıyor” diyor, işletmeciler.

Otel sahipleri, müşterilerine daha kaliteli hizmet vermek için her yıl iş yerlerine yatırım yapıyor. Vergi veren, istihdam sağlayan ve ülke ekonomisine katkı sunuyor, son zamanlarda günlük ve saatlik kiraya verilen evler ile ilgili şikâyetlerini dile getirip; haksız rekabet, güvenlik, sosyal ve ahlaki boyutunu dile getiriyor ve bu güne kadar sıkıntının çözümü anlamında ciddi bir çözüm yok.

Kayıt dışılıkla mücadele nasıl edilecek?

Mücadeleci tavrı ile tanıdığımız Aydın Ticaret Odası Başkanı Hakan Ülken, “Otel sahiplerinden gelen şikâyetleri, komite ve yönetim kurulumuzda ele aldık. Gerekli merciler nezdinde girişimlerde bulunmaya karar verdik. Bu evlere yönelik denetimlerin arttırılması için Aydın Valiliği ve Aydın Büyükşehir Belediyesi'ne başvurduk. Kentteki bazı evlerin günlük ya da saatlik kiraya verilmesine tepki gösterdik. Bu evlere yönelik daha fazla denetim yapılması gerektiğine işaret ettik. Bu konunun çözüme kavuşturulasına kadar takipçisi olmaya devam edeceğiz" diyor.

Otellerde, kalan müşterilerin her gün çevrimiçi olarak Emniyet Müdürlüklerine bildirildiğini hatırlatan Ülken, günlük ve saatlik kiralanan evlerde ise, hiçbir kayıtın tutulmadığını, bunun da güvenlik açısından büyük risk oluşturduğunu ifade ediyor.

Otelciler ve mesleki örgüt yöneticileri takipte. Her şeyden vazgeçtim, ne derseniz deyin sabırları zorlamamak lazım.

İşletmeciler, Devleti, Milleti yanlarında görmek istiyor.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
40 / 21 Çok bulutlu
Yarın: 38/21 Az bulutlu