• 25 Ağustos 2016, Perşembe

ÖĞÜN, ÇALIŞ, GÜVEN!

Yorucu, daha doğrusu tembelleştirici bir dokuz günlük tatil daha bizi bekliyor!

Ardından yoğun çalışma temposuna başlamak, adapte olabilmek birçoğumuza zor gelecek.

Uzun tatillerin bu ülkenin yararına olmadığını söyleyerek işbaşı yapan hükümetin nasıl oluyor da tam tersi bir tablo çizdiğini anlamış değilim!

Kimse “Ülke menfaatleri için” demesin!

Fazladan 5-6 günlük tatilin bu ülkeye ne faydası var?

Bana göre bu tip tatillerin daha çok zararı oluyor hepimize!

Gelişmekte olan bir ülke olarak tatilleri uzatma yerine kısaltma, tüketici değil üretici toplum yaşantısına geçmek gerekmiyor mu?

Ekonomik anlamda sanayici ve diğer işverenlerin işçisine ücret ödeyip, karşılığında hiçbir üretim elde edemeyişi bu ülkeye ne kazandıracak sorusunun yanı sıra, hükümetin böyle bir kararı tek başına alması doğru mu sorusu da ortaya çıkıyor!

Dokuz günlük tatil bizim için lüks? Böylesine önemli günleri yaşayan ülkemin bırakın tatili uykuya bile yatmaması gerekiyor?

Allahtan okullar bayramdan sonra açılacak.  Yoksa dokuz günlük tatilin ardından birde çocukları okula motive etmeye çalışmayacağız.

Şöyle bir düşünün bakalım dokuz günlük tatilde, tatil yapmayan sektör tatilci işletmelerini (Konaklama ve ulaşım) saymayacak olursak spor dünyası. 7-8 günde iki, üç maç yapmak zorunda kalan futbolcu ve futbol adamları bu ülkenin hız kesmeyen tek sektörü mü oldu şimdi?

Sosyal yönden bakıldığında, geciken adaletin adalet olmayacağı ilkesi doğrultusunda düşünelim dokuz günlük tatili.

İhtiyati tedbir ve tespitler bir yana!

Uzun tatilin sosyal çöküntü olduğunu savunanlar azınlıkta değil!

Geleneklere göre bayramların büyük ve küçükler arasında iletişim yoğunluğu beklentisi yarattığı bir gerçek. Ancak uzun izinlerin tatil havasına sokup, uzak yerlere giden insanların bayramın beklentisi içinde olan toplumda büyük sosyal çöküntü yarattığını söylemek yanlış olmasa gerek.

Kimse kalkıp, “Nerede o eski bayramlar” demesin!

Fazladan tatil nedeniyle ülke genelinde fazladan meydana gelen trafik kazalarının, ölen, yaralanan insanların, meydana gelem milli kaybın faturasını idari tatil yaparak hangimiz ödeyebiliriz?

Uzun tatil boyunca istediğiniz doktor tarafından tedavi olma hakkını kaç kişi kullanabilecek?

İster işçi, ister işveren, ister yönetici olalım. Elimizi vicdanımıza koyup şöyle bir düşünelim; Fazladan tatilin bu ülkeye bugüne kadar ne faydası oldu, bundan sonra olacak?

Türkiye’nin fazladan tatil yapmaya mı, yoksa fazladan çalışmaya mı ihtiyacı var! Bizim öncelikle bunun ayrımını yapmamız gerekiyor!

Dört gün bayram, haydi bir günde arife diyelim; beş günlük tatil bizim neyimize yetmiyor?

Bu kadar çok resmi tatilin olduğu bir ülkede, Mustafa Kemal Atatürk’ün “Türk, öğün, çalış, güven” şeklinde seslenişini “Türk, öğün, çalış, güven, fazladan tatil yap!..” şeklinde değiştirmek  mi gerekiyor?

                 

GÜNÜN SÖZÜ: “Bana mutluluğumun nedenini sordular. Bende ellerimdeki ve yüzümdeki çizgileri göstererek, çok acı çekmeme rağmen hiç kimsenin önünde eğilmedim, hiçbir siyasi gruba katılmadım, durmaksızın çalıştım ve neticede başarılı oldum.” (Shakespeare)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
32 / 16 Parçalı bulutlu
Yarın: 32/16 Sağanak yağışlı