• 26 Mart 2016, Cumartesi

Eğitimli Haberciler

Aydın Basını Gazeteci Eğitim Çalıştayı için Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğümüze, Basın İlan Kurumu Aydın Şube Müdürlüğü, Aydın Gazeteciler Cemiyeti ve Aydın Gazetecileri Dayanışma Derneği yöneticilerine ve ADÜ İletişim Fakültesi hocalarımıza kocaman bir teşekkür.

Eğitimin devamında Gazetecilik Konferansları var.

7-8 Nisan’daki konferansların programı belli oldu. Alanında uzman öğretim üyeleri bizlerle buluşacak. 7 Nisan 2016 tarihinde ‘Haber Yazımının Altın Kuralları’ ile ‘Medya ve Etik’ konulu konferans için Prof. Dr. Erkan Yüksel, ardından Avukat Fikret İlkiz ‘Medya ve Hukuk’ konulu konferansla Aydın’daki habercileri bilgilendirecek. Konferansların ikinci günü ise  ‘Gazete Sayfa Tasarımı’ konulu konferansla başlayacak. Prof. Dr. Filiz Tiryakioğlu’nun vereceği konferansın ardından ‘Basın Fotoğrafçılığı’ konusunda Doç. Dr. Feyyaz Bodur ve ‘Görüntülü Habercilik’ konusunda Doç. Halim Esen’i dinleceyeceğiz.

Günün sonunda ise eğitim alan gazeteciler katılım belgeleri alacak. Konferanslara meslektaşlarımızın tamamının katılması, Aydın basını için çok önemli.

Bu arada açılacak stantlarda ise yerel gazete ve dergilerin sergilenecek.

Eskiden bu tür seminerlerde gazete sahipleri çalışanlardan daha fazla olurdu. Konuşulan tek hakim konu ise resmi ilan idi. Mesleki eğitim sonraki bir durumdu. Bugün tablonun değişmiş olduğunu görmek ne kadar sevindirici.

Yerel basının bu gelişmesini sevinçle karşılıyorum. Bu toplumun da gelişmesi demek.

Eğitim, toplumun değer yargıları ile bilgi ve beceri birikiminin yeni kuşaklara aktarılması, bilgi güncellenmesidir. Kurumlarda sürdürülen eğitimler ise bu anlamda çok önemlidir. Eğitim aslında insanın doğumundan ölümüne kadar olan süreçtir. Gerekirse taklit etmek ama sonrasında bulmak, keşfetmektir, eğitim.

Doğruyu bulmak, doğruyu yapmak; çağdaşlaşmaktır, eğitim. Farkında mısınız, öğrendiğimiz her doğru yeni bilgi bizi özgürleştirmektedir.

Toplumun haber alma hakkını yerine getiren bizlerin de daha sık eğitim alma ihtiyacı vardır.  Mesleki eğitimden, meslek içi eğitimden bahsediyorum. Hayat boyunca öğrenme zorunluluğu olan bir meslek temsilcisi olduğumuzu unutmamalıyız. Her yeni eğitimi tamamlarken daha donanımlı olduğumuzu görmek sevindirici.

Bu eğitimler; gazetecilerin daha iyi yetişebilmeleri, kendilerini daha iyi donatabilmeleri, objektif,  bir şekilde haberlerini yapabilmeleri için çok önemli.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
40 / 21 Çok bulutlu
Yarın: 38/21 Az bulutlu