• 26 Haziran 2013, Çarşamba

OKUMUYORUZ


“Zararın neresinden dönersek kardır” deyip okumaya başlayalım!
Yeterince okuduğunuza inanıyor musunuz? 
Okumak, doğduğu andan itibaren birçok eğitim süreci geçiren insan için en kolay ve en etkili öğrenme yolu. Sahip oldukları bilgilerin %80’ini bu yolu kullanarak edinen gelişmiş ülke toplumları, günümüzde daha fazla okuma alışkanlığına sahip olmanın sağladığı avantajları her alanda yaşamaktalar. Geri kalmış toplumların karşılaştıkları sorunların birçoğunun kaynağında ise eğitimsizlik, bilgisizlik yer almakta. Bu toplumlarda kişiler, okuyarak geçirebilecekleri zamanları çoğunlukla yararsız uğraşılarla geçirmekteler. Oysa okuma alışkanlığı öncelikle kişinin kendisi için mutlaka edinmesi gereken bir alışkanlıktır.
Televizyon seyretme oranı, internette gezinme arttıkça, okuma alışkanlığından ve ondan zevk alma oranlarında da ciddi düşüşler gözlemleniyor. Bunun için az televizyon seyredip, internette kendimizi unutmadan çok kitap okuma alışkanlığı edinmemiz gerekiyor.
Yazı, kitapla yapılmış bir konuşmadır ve sadece kitapla konuşmayı, okuyarak öğrenebilirsiniz. Okuyan kişiler çok okumanın beraberinde getirdiği zengin kelime dağarcığına sahip oldukları için, hikmetli ve etkileyici konuşarak hitap ettikleri kişilerde etki de uyandırırlar. Bu etki ise insanlarla ilişkileri güçlendirir, kişiye daha sosyal bir karakter kazandırır. Dahası, geniş kelime dağarcığı, insanın daha fazla kavramla düşünebilmesini de sağlar. Yani düşünce kapasitesini ve kültür düzeyini artırır. 
Türkiye’de okuma kültürünün yok denecek kadar az olduğu söylediğimizde pek inanılacak bir durum gibi gelmiyor. Ama ortada çok ciddi ve büyük bir olumsuzluk var.

Gelişme arzusunu yıllarca içinde taşıyan bir toplum olarak kitap okuma alışkanlığı kazanmayı ne zaman önemseyeceğiz?
Okumak, anlamak, anlatabilmek... Bu kavramların hepsi kitap okuma alışkanlığında yatıyor.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
40 / 21 Çok bulutlu
Yarın: 38/21 Az bulutlu