• 26 Eylül 2016, Pazartesi

TOPLANMA NOKTASI!

İkaz, Uyarı ve Yönlendirme levhalarının kullanımı yasalarla zorunlu kılınmıştır.

Şehri içindeki yönlendirme levhalarının yanına yeni bir levha daha eklendi, eklenecek.

Önemli bir levha!

Başta deprem olmak üzere bir afet durumunda, toplanma noktası!

Güvenli bir noktada toplanma, afetten korunma alanı!

Halkın kolay bulabileceği alan!

Cep telefonlarının çalışmadığı, elektriklerin olmadığı, tozun dumana karıştığı durumlarda bile kolaylıkla ulaşabileceğimiz, en yakındaki güvenli alan!

Basit bir şey deyip geçmeyelim.

Büyük afetlerin basit ihmaller sonucunda yaşandığını unutmayalım!

Afet sırasında toplanılacak güvenli alanların özellikle şehirlerde, büyükşehirlerde nerelerde olduğunun bilinmesi için önemli, bu levhalar!

Özellikle birinci derece deprem bölgesindeki Aydın’da yaşayan bizler için çok daha önemli bu levhalar. 

Afetin ne zaman geleceğini bilmiyoruz! Bunun içinde bu toplanma alanlarına yönlendiren levhaların yerlerini alması şart.

Tabii bu levhaların dikilmesi yetmiyor. Bu yerleri afet gelmeden öncede bizlerinde pekiştirmesi gerekiyor. Böyle bir durumda en azından bize en yakın toplanma alanının neresi olduğunu bilmemiz gerekiyor.

Efeler ve Nazilli ilçemizde bu levhaları görmeye başladık. Levhaların götürdüğü yerleri de öğrenmek bize düşüyor.

Yaşadığınız yerde toplanma alanlarını gösteren levhaları daha görmediyseniz yerel yöneticilerinize ne zaman takılacağını sorun!

Arama ve Kurtarma Dernekleri Federasyonu (AKDF) Yönetim Kurulu Üyesi ve Umut Arama Kurtarma Derneği Başkanı Veli Tiryaki, Aydın'ın 15 ilçesinde olası bir deprem sonrası vatandaşların toplanacağı noktaları levhalarla işaretlemediğini ifade ediyor! Bu belediyeleri görevlerini yapmaya davet eden Tiryaki, "Aydın, birinci derece deprem bölgesinde, yer alıyor. Afet geldiğinde çok geç olur. 'Keşke' dememek için önceden hazırlıklarımızı yapmalıyız" diyor.

Türkiye Afet Müdahale Planı'nda, Aydın'daki kurumların görevlerinin belirlendiğini hatırlatan Tiryaki şunları söylüyor:

"İlimizde, bir afet anında vatandaşların toplanacağı yerler, yabancı ve yerli ekiplerin konuşlanacağı yerler ve kriz merkezinin kurulacağı yerler, bir planda işlenmiştir. Bu yerlerin belirlendiği alanlar, levhalarla işaretlenmelidir. Bu kapsamda Aydın İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'nün, kentimizdeki 18 belediyeye, bu işaretlemelerin yapılması için bir yazı gönderdiğini biliyorum. Yazıyı dikkate alan belediyeler gerekli levha işaretlemelerini yaptı. Fakat diğer 15 ilçede, bu çalışmalar halen daha yapılmadı. Allah korusun kentimizde bir deprem olsa, vatandaşlarımız nerede toplanacaklarını bilmeli!”

Keşke demeyelim!

 

GÜNÜN SÖZÜ: “İsterseniz yanlış düşünün, ama her durumda kendi kafanızla düşünün.” (Doris Lessing)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
32 / 16 Parçalı bulutlu
Yarın: 32/16 Sağanak yağışlı