• 26 Ekim 2013, Cumartesi

Cumhur ve Ulus

Cumhuriyet, milletin egemenliği kendi elinde tuttuğu ve bunu belirli süreler için seçtiği milletvekilleri aracılığıyla kullandığı yönetim biçimi demek ise asıl olan kimdir?

Asıl olan Halk ise gerisi teferruat mıdır?
“Cumhuriyetçiyim” deyince insanlar siyasi görüşlerini mi beli etmiş olurlar?
Aynı soruları “Atatürkçüyüm” deyince de mi sormak lazım?
Aynı soruları “Ben Türküm” deyince de mi sormak lazım?
Atatürkçü olmak, Cumhuriyetçi olmak suç mu?
“Ben Türküm. Atatürkçü ve Cumhuriyetçiyim” demek veya tam tersi, “Ben Türk değilim. Atatürkçü, Cumhuriyetçi değilim “demek neden hep birilerini rahatsız eder ki?
Ben; Türküm, Atatürkçüyüm, Cumhuriyetçiyim demekten gurur duyuyorsam başka birileri de aksini söyleyebilir. Önemli olan Cumhuru oluşturan insanların söylediklerini hazmedebilmesidir!
Birde “Ulus” olabilme sıkıntımız var.
Ulus ya da Millet, çoğunlukla aynı topraklar üzerinde yaşayan, aralarında dil, tarih, ülkü, duygu, gelenek ve görenek birliği olan insanların oluşturduğu topluluk değil midir?
 Bir topluluğun "ulus" olarak adlandırılabilmesi için, toplulukta ortak bir dilin konuşulması, tarihsel geçmişe sahip olunması, şimdi bir arada yaşayan bu topluluğun, gelecek için de bir arada yaşama inancında olması, bireylerin birlik ve beraberlik içinde ortak duyguları paylaşması, kültürel ortaklık bulunması gerekmez mi?
Bunlar yoksa ulus olma şansımız var mı?

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
40 / 21 Çok bulutlu
Yarın: 38/21 Az bulutlu