• 27 Nisan 2016, Çarşamba

HAYATA TUTUNDULAR

Aydın Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası'nda, "Muhasebe ile Hayata Tutun Projesi" kapsamında düzenlenen "Bilgisayar Destekli Muhasebe Kursları"na katılan ve başarıyla tamamlayan 8 engellinin belgelerini aldığı töreni takip etme fırsatı yakaladım.

Belge alan 8 kişinin iş garantili kurs gördüklerini, o da başkanı Fettah Açan’dan aynı kursları 2000 yılında da düzenlediklerini öğreniyoruz.

Aydın Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (ASMMMO), Aydın İŞKUR İl Müdürlüğü ve Efeler Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nün paydaş olmasıyla hayat bulan "Muhasebe ile Hayata Tutun Projesi"nin ilk ayağı tamamlandı.

53 bin TL maliyetli proje kapsamında en az lise mezunu 20 engelli, 10'arlı iki ayrı grup halinde 304 saat bilgisayar destekli muhasebe eğitimi aldıktan sonra, işe yerleştirilecekti. 1 Mart 2015 ile 21 Nisan arasında düzenlenen ilk grup Bilgisayar Destekli Muhasebe Kursu'na katılan ve başarıyla tamamlayan 8 engelli, sertifika almaya hak kazandı.

Anlamlı ama mütevazi bir tören.

ASMMMO Başkanı Fettah Açan, kursları bitiren engelli kursiyerlerin odaya bağlı muhasebecilerin yanında istihdam edileceğini dile getirerek,  "Proje çerçevesinde teorik ve uygulamalı olarak düzenlediğimiz eğitimleri tamamlayan bedensel engelli kardeşlerimizi, işe yerleştireceğiz. Bu arkadaşları çalışırken görmekten gurur duyacağım, mutlu olacağım. Çünkü işsizlik ülkemizde çok önemli boyutlarda. Bunu, ifade ederken üzülüyoruz ama maalesef elimizden gelen bir şey olmuyordu. İşte bu proje ile engelli kardeşlerimizin iş hayatına nitelikli eleman olarak katılmasına katkı sağladık “diyor.

Evet, oda; Üyelerine nitelikli eleman kazandırmak için üzerine düşen görevi yaparken, engellilere de bu projeyle sahip çıkmış oldu. Bu projenin diğer sivil toplum örgütlerine veya belediyelere örnek olmasını diliyorum.

Her sağlıklı insanın engelli adayı olduğunu unutmayalım. Bunun için, bu ve bunun gibi projeler önemli ve sayısının artması da gerekiyor.

İŞKUR İl Müdürü Rahmi Terzi ise iş ve meslek sahibi olmak isteyen engellileri beklediklerini ifade ediyor. “Çok ciddi  bütçemiz var” diyen Terzi, “Engellilerimizin Girişimcilik Belgesine sahip olması için  2-3 bin engelliye mektup gönderdik. Ayağı yere basan her projenin karşılığı var. Belgeye sahip olan her engellimize 36 bin lira hibe kredi veriyoruz. Ama engelli bulmakta zorlanıyoruz” diyor.

Bu yıl şimdilik 5 engellinin projesi onaylanmış. Bu sayının yılsonuna kadar 350-400 olması için çalışılacak.

Engellilerimize duyurulur?

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
40 / 21 Çok bulutlu
Yarın: 38/21 Az bulutlu