• 27 Mayıs 2016, Cuma

ÜÇ HABER

Üç haberi yorumlamaya çalışmadan sizlerle paylaşacağım.

YENİ DÜZENLEME

Kuşadası Ticaret Odası’nın üyelerine yaptığı uyarı mesajını sizlerle paylaşmak istedim.

“Resmi Gazete’nin 21 Mayıs 2016 tarih ve 29718 sayılı Ücret, Prim, İkramiye ve Bu Nitelikteki Her Türlü İstihkakın Bankalar Aracılığıyla Ödenmesine Dair Yönetmeliğinde değişiklik yapılarak yeni düzenlemeler getirildi.

Bu kapsamda, 29718 sayılı resmi gazetede yayınlanan yönetmelik gereğince BEŞ çalışan için ücret, pirim, ikramiye ve bu nitelikteki her türlü istihkakın banka yoluyla ödenmesi zorunlu hale gelmiştir.

Herhangi bir ceza uygulamasına maruz kalınmaması için üyelerimizin konu ile ilgili gerekli hassasiyeti göstermeleri gerekmektedir.”

KONU: Ücret, Prim, İkramiye ve Bu Nitelikteki Her Türlü İstihkakın Bankalar Aracılığıyla Ödenmesine Dair Yönetmelikte değişiklik yapıldı.

21 Mayıs 2016 tarihli ve 29718 sayılı Resmi Gazete’de “Ücret, Prim, İkramiye ve Bu Nitelikteki Her Türlü İstihkakın Bankalar Aracılığıyla Ödenmesine Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” yayımlandı.

Bilindiği üzere, 10 ve daha fazla çalışan istihdam eden işverenler ücret, prim, ikramiye ve bu nitelikteki her türlü ödemeyi bankalar aracılığıyla yapmaktaydı.  

Bu yönetmelikle, 1 Haziran 2016 tarihinden itibaren 5 ve daha fazla çalışan istihdam eden işverenlerin bu ödemeleri bankalar aracılığıyla yapmaları zorunlu kılındı.

Şimdi ne olacak hep beraber göreceğiz.

Kayıt dışılığı önleme adına önemli bir uygulama. Çalışanlar içinde sevindirici bir haber. Bence 5 ile neden sınırlandırılıyor ki? İşveren, çalışan sayısı bir dahi olsa parsasını bankaya yatırmalı.

Bu uygulama küçük işletmelerde istihdam edilen kişi sayısında azalmayı tetikleyip tetiklemediği

Hep beraber göreceğiz…

Uymayanlara ceza var her zamanki gibi.

 

PAMUKÇUYA MÜJDE

Adalet ve Kalkınma Partisi Aydın Milletvekilimiz Mehmet Erdem Pamuk Primlerinin bugün ödeneceği haberini, “Aydınlı Çiftçilerimize Müjde” başlığı ile duyurdu.

Bu desteklenme kapsamında 6 bin 426 Aydınlı Çiftçiye 175 milyon 500 bin TL ödenecek.

Sayın Erdem’in yaptığı açıklamayı aynen sizlerle paylaşıyorum:

“Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Haziran 2016 sonuna ödenmesi planlanan 2015 yılı Pamuk Destek Prim ödemelerinin erken yapılması hususunda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Faruk Çelik ile yaptığımız görüşmeler olumlu sonuç vermiştir.

2015 yılı Pamuk Destek Prim ödemelerinin 27.05.2016 Cuma günü saat 18:00 den sonra çiftçilerimizin hesaplarına yatırılacağını müjdeler, hayırlı ve uğurlu olmasını dilerim.”

 

GİRİTLİLER FESTİVALİ

Kuşadası Belediyesi ile Giritliler Kültür Dostluk ve Yardımlaşma Derneği tarafından 28-29 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Giritliler Festivali başlıyor.

Girit Adası Heraklion ve Agios Nikolaos Belediyeleri tarafından da desteklenen festival,yarın  Kuşadası şehir merkezinde, Pazar günü ise Davutlar Sevgi Plajı’nda düzenlenecek çeşitli etkinliklerle gerçekleşecek.

7. Uluslararası Giritliler Festivali ile ilgili bilgi veren Giritliler Kültür Dostluk ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Yunus Çengel, 7 yıl önce bir zeytinlikte yapmaya başladıkları şenliğin bugün binlerce Giritlinin katılımı ile uluslararası bir festivale dönüşmesinin kendilerini mutlu ettiğini ifade ederek, “Türkiye’de Girit kültürünün en önemli merkezleri arasında yer alan Kuşadası’nda bu yıl yapacağımız etkinlikler ile sadece Girit kültürünü tanıtmayacağız aynı zamanda Giritli Rumların katılımı ile dostluk şarkılarını da birlikte söyleyeceğiz. İki halkın birlikte yapacağı bu festival ile Türkiye ile Girit arasında yer alan ‘Barış Denizi Ege’ üzerinde dostluk köprüsünün temelleri sağlam şekilde atılacaktır. Tüm Giritlileri ve Girit kültürüne ilgi duyan dostlarımızı 7. Uluslararası Giritliler Festivali’ne bekliyoruz” diyor.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
30 / 16 Sağanak yağışlı
Yarın: 30/16 Sağanak yağışlı