• 28 Şubat 2017, Salı

UNUTMAYALIM!

Yarınlarımız adına geri dönüşüm ve tasarruf çok önemli.

Buzullar erirken susuzluk yaşıyorsak, üretemediğimiz enerjiyi boşa harcıyorsak artık alışkanlıklarımızı değiştirme zamanı geldi de geçiyor bile!

CAM

Renkli camlar yine kendi renklerinde yeni bir cam ürüne, renksiz camlar ise renksiz ya da renkli cama sonsuz kez ve %100 oranında geri dönüştürülebiliyor.

Ülkemizde cam geri dönüşümü belirli noktalara bırakılan cam şişe kumbaralarıyla sağlanmakta. Kullandığınız şişeleri çöpe atarken bir daha düşünün

METALLER

Metal içecek kutuları yine metal içecek kutuları ve madeni konserve ambalajlarına dönüştürülebilirken, madeni konserve ambalajları yalnızca yine konserve ambalajlarına dönüşebilir

PLASTİKLER

PET: Halı tabanları, uyku torbaları, oto yedek parçaları, can kurtarma yastıkları, piknik masaları üretilir.

HDPE: Geri kazanılmış HDPE’ den ürünler ise çöp kovaları, stadyum bankları, drenaj malzemeleri, golf torbaları, paletler, vb.

PVC: Kanalizasyon borusu, yol plakaları, marley, vs.

LDPE: Branda, yer tuğlası, çöp kutusu

PS: Yalıtım malzemesi, yumurta kartonları, menfezler

PP: Sinyal lambaları, kablolar, bisiklet dişli kutuları

KAĞIT

Kullanılmış gazete kağıdı üzerinde fazla bir işlem yapılmadan tuvalet kağıdına dönüştürülebiliyormuş. Tetra-Pak ve Tetra-Brik olarak bilinen içecek kutuları ise tümüyle preslenip suntaya dönüştürülür.

Ülkemizde yılda yaklaşık bir milyon ton kağıtla gereksiz yazışma yapıldığını, İnsanların birbirine gönderdiği kağıtların %44’ünün okunmadığını ve bir insanın ömrünün 8 ayını gereksiz yazışma zarflarını açarak geçirdiğini, bir kağıdın beş kez yeniden kullanılabileceğini, 70 kg. atık kağıdın 1 ağaç kurtardığını, atık kağıdın ağaç yerine kullanılmasıyla; %25-70 Enerji Tasarrufu, %60 hava kirliliğinde azalma, %40 su kirliliğinde azalma, %60 su tasarrufu, %40 çöp hacminde azalma sağlanabileceğini öğrenmiş olmamız gerekiyor!

Bir büyük kayın ağacının, 72 kişinin günlük oksijen ihtiyacını karşıladığını, Bir cam şişenin doğada 4 bin yıl, plastiğin bin yıl, bir teneke kutunun 10-100 yıl, çikletin 5 yıl, sigara filtresinin 2 yıl süreyle yok olmadığını da bilmemiz gerekiyor!

İsraf etmemenin de kazanmak olduğunu unutmayalım! 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.