• 28 Mayıs 2016, Cumartesi

HAFTAYA BATIRILACAK

Heyecan yaratan bir proje açıklamıştı Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu. Özellikle turizmin can çekiştiği bir dönemde Kuşadası turizmi için, Aydın turizmi için önemli bir proje idi.

Bugünden itibaren dalış turizmi Kuşadası’nda böylelikle cazip hale getirilecekti.

Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin satın aldığı 54 metre uzunluğunda, 44 metre kanat genişliği olan Airbus A300 Tipi uçak yapay resif amaçlı denizin 20 metre altına 28 Mayıs’ta batırılacağı açıklanmıştı.

 İstanbul’da söküldükten sonra 5 tıra yüklenerek Kuşadası’nın Güzelçamlı mahallesine getirilen

Uçak bugün törenle denize batırılamayacak. Gerek hava şartları, gerekse montajdaki çalışmalar nedeniyle bir haftalık gecikmeyle dev uçağın batışını izleyeceğiz.

Aslında bir haftalık ertelenmeyle daha fazla insanın bu törenini izleme imkânı yaratıldığını düşünüyorum.  Tabii yer, saat ve tarihin duyurulması çok önemli.

500 BİN TURİST

Kuşadası’nı dalış turizminin merkezi yapacaklarını belirten Başkan Çerçioğlu, “Kuşadası’nda turizm ciddi anlamda sıkıntıda. Biz de elimizi kolumuzu bağlamak yerine elimizi taşın altına soktuk. Kuşadası’nı dünyanın dalış merkezi yapacak bu projeyi hayata geçirdik. İstanbul’dan parçalar halinde getirilen dünyanın en büyük uçağı olan Airbus A 300 tipi uçağı törenle denize batıracağız. Bu benim yıllardır yapmayı istediğim bir projeydi. Yılda 500 bin turisti bu projeyle ilçeye çekeceğiz. Kuşadası’nda otellerde yer kalmayacak. Yerli ve yabancı turizmciler şimdiden otellerde yerlerini ayırttırsın. Uçağı temizleyerek denize batırılacağız. Hiçbir kirliliğe neden olmayacak. İleriki yıllarda aynı noktaya gemi batırmayı düşünüyorum” diyor.

Uçak, denize dev vinçlerle indirilecek. Vinçlerle ön tarafından tutulan uçağın yerdeki kontrolünde bir büyük iş makinesi daha kullanılacak. Altına yüzer balonlar bağlanarak yüzdürülecek olan uçak, yüzer vince bağlanarak yine büyük bir römorkor tarafından çekilecek ve batırılacağı bölgeye getirilecek. Uçak 20-25 metre derinliğe gövdesinin üzerine indirilecek. Bu işlemler profesyonel dalgıçlar tarafından yapılacak ve yaklaşık 2.5 saat kadar sürecek.

Kuşadası 3-4 Haziran’dan itibaren dalış meraklılarını bekleyecek.

Bu sezon 500 bin yerli veya yabancı turist gelir mi bilemem ama bir kaç yıl sonra Kuşadası sualtı turizminin önemli bir merkezi olacağı kesin.

Dünyanın en büyük uçağı olan Airbus A 300 tipi uçağının denize batırılma törenini izlemek için çok sayıda turist geleceğini düşünüyorum. Bu tarihi güne Kuşadası en iyi şekilde hazırlanırken o güne mahsus daha fazla turistin gelmesi için de çalışmak lazım. En iyi tanıtımı da o gün töreni izlemeye gelenlerin yapacağını unutmamak gerekli. Onun içinde tören tarihini, yerini ve saatini iyi duyurmak lazım.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
37 / 18 Az bulutlu
Yarın: 38/21 Az bulutlu