• 28 Haziran 2016, Salı

DARISI DİĞER HİZMETLERE

Sosyal Güvenlik Kurumu Aydın İl Müdürlüğü yeni hizmet binasının Ağustos ayından itibaren yeni hizmet binasında hizmet vereceği açıklaması sevindirdi. Toplam 16 bin metrekare kapalı alanı bulunan, 5 katlı, akıllı SGK hizmet binası, engelli vatandaşların da rahatlıkla kullanabileceği şekilde düzenlendi.

Yani hastane binası olarak inşa edilen altmış yıllık hizmet binası, zaman içerisinde mevcut kapasitesi ile ihtiyaçlara cevap veremez hale gelmiş ilave hizmet binaları kiralanarak çalışmasına devam eder olmuştu.  Bina, yapılış prosedürleri bakımından Aydın tarihi için de önemli bir bina diye düşünüyorum. 

2012 yılında yeni hizmet binasının, Cumhuriyet Mahallesi'nde Atatürk Bulvarı üzerindeki Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ait araziye yapılmasına karar verilmişti. Vakıflardan takas yoluyla alınacak arazi, ticari alan statüsünde olduğu için Aydın Belediyesi'nden imar değişikliği için yardım istenmişti. Ancak belediye meclisinde, imar değişikliğine onay çıkmamıştı. Bunun üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yetkisi içerisinde vakıflara ait arazi ticari alan statüsünden çıkartılarak kamu alanına dönüştürülmüştü. Hatta dönemin Aydın Belediye Başkanı, İzmir'e giderek dönemin Bakanı Erdoğan Bayrak ile görüşmüş, ticari alanın devlet dairesi alanına dönüşmesini istemediklerini söylemişti. Bakan Bayraktar da, o anda bir belediye ile kendi partisinin Aydın Milletvekilleri arasında tereddüt yaşamıştı. 2 yıl süren tartışmaların ardından yeni hizmet binası 19 ay sonra tamamlandı. Geçici olarak kabulü yapılan binada herhangi bir aksilik olmaz ise bir ay sonra hizmet vermeye başlayacak.

 Aralık 2014'te yeni hizmet binası temeli, Cumhuriyet Mahallesi Atatürk Bulvarı üzerindeki 8 bin 363 metrekare arazi üzerinde atmıştı. SGK hizmet binası, 15 milyon 600 bin TL'ye mal oldu.

50 YILLIK İHTİYACI KARŞILAYACAK

Otomasyon sistemiyle donatılan, yangını algılayabilen bina içerisinde merkezi sistem ısıtma-soğutma, asansör, yemekhane, toplantı ve konferans salonları yer alıyor. Binanın açık otoparkı da bulunuyor. SGK binasının tamamlanması ile birlikte, Efeler ilçesi akıllı ve şık bir binaya kavuşmuş oldu. Engelli vatandaşlarımız, yeni binada istedikleri birime hiçbir engelle karşılaşmadan rahatlıkla ulaşabilecek.  Nüfus artış hızına göre yeni bine Aydın’ın 50 yıllık hizmet ihtiyacını karşılayacak.

Öncelikle yeni hizmet binası için emeği geçen başta Aydın Milletvekili Mehmet Erdem olmak üzere herkese teşekkür ediyorum.

SGK Binasının darısı yeni Adliye Sarayı ve bölge hastanesi kimliğindeki Aydın Devlet Hastanesi hizmet binalarının yapılmasına olsun. Hatta darısı Çıldır Havalimanında yolcu taşımaya, hızlı trenin gelişine kadar edem etsin.

Doğum ve Çocuk hastanesi ile karşı karşıya olan ve Aydın Devlet Hastanesi giriş kavşağında bulunan bu binanın hizmete başlamasıyla bu bölgede yaşanacak araç trafiği başından beri tek endişemdi bu endişem devam ediyor.

Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne takasla verilen SGK’nın eski binasının yerine ne yapılacağı belli midir?

 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
30 / 16 Sağanak yağışlı
Yarın: 30/16 Sağanak yağışlı