• 28 Aralık 2013, Cumartesi

Belirsizlik neden devam ediyor?

Aydın Belediyesi’nin 2014 yılı bütçesi, AK Parti ve MHP’li 16 Meclis üyesinin çekimser oyuna karşın CHP’lilerin 10 evet oyu ile 189 milyon 545 bin 212 TL olarak kabul edilmişti. 

İlk önce MHP Aydın Belediye Meclisi Grubu, Aydın Belediyesi’nin 2014 yılı bütçesinin hukuka aykırı bir şekilde kabul edildiği iddiasıyla konuyu yargıya taşımış ve Aydın Valiliğine şikayette bulunmuştu. Ardından AK Parti Meclis Gurubu’da Aydın 2. Bölge İdare Mahkemesine yürütmeyi durdurma davası açtı.
 İçişleri Bakanlığı,  26 üye ile yapılan bütçe görüşmeleri sonucunda kabul oylarının katılanların salt çoğunluğundan az olması nedeniyle kararın geçerli olamayacağı yönünde görüş bildirdi.
Bunun üzerine Aydın Belediyesi’nden yapılan açıklamada Aydın Belediye Meclisi’nin feshini istemekten başka seçenek kalmadığı kaydedilerek, “İçişleri Bakanlığının Aydın Belediyesi bütçesinin kabulüne ilişkin Belediye Meclisi kararının geçerli olmadığı yönündeki görüşü Aydın Valiliğinin 24 Aralık 2013 tarih ve 10209 sayılı yazısı ile Belediyemize tebliğ edilmiştir. Aydın Valiliğinin bu yazısı çerçevesinde, 5393 sayılı Belediye Kanununun 30/a maddesi hükmü gereğince, Belediye Meclisimizin fesih edilmesi konusunda İçişleri Bakanlığı kanalıyla Danıştay’a gerekli başvurunun yapılmasını talep etmekten başka yapılabilecek başka bir seçenek kalmamıştır” ifadelerine yer verildi. 
Aydın Belediyesi’nin açıklamasının ardından MHP İl Başkanı Fevzi Köse ve AK Parti İl Başkanı Sadık Atay durumu kınadı. AK Parti Aydın Belediye Meclisi Gurup Başkanı Av. Nebil Alparslan zehir zemberek bir açıklama yaptı.  Bölge idare mahkemesinin Aydın Belediyesine  savunma ve delilleri sunması için  7 günlük süre vermesini de olumlu bir gelişme olarak yorumladı.
Hızlı trafik devam etti.
 Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun uzlaşmaz tutumu nedeniyle bütçenin kanunsuz bir şekilde geçirildiğini iddia eden MHP İl Başkanı Fevzi Köse, Aydın Belediye Meclisi’nin bütçeyi yeniden görüşmek üzere olağanüstü toplantıya çağrılması için dilekçe ile Aydın Belediyesi’ne müracaat ettiklerini açıkladı.
Perşembe akşamüzeri Aydın Belediyesinden bir açıklama daha geldi.
Kısaca, “2014 yılı bütçemiz geçerlidir. Bunun geçersiz olduğuna İçişleri Bakanlığı karar veremez. Geçerli bir bütçeye sahip olduğumuz içinde Meclisin tekrar toplanmasına gerek yoktur” denildi. 
Bütçe fes mi edilecek yoksa Belediye Meclis Üyelerinin üyelikleri düşecek mi?
Belirsizlik neden  devam ediyor  anlayan var mı?
Sonucun yarınlarda ne olacağını hep beraber göreceğiz!.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.