• 29 Nisan 2014, Salı

MHP'de sıkıntılı günler

Milliyetçi Hareket Partisi Aydın'da, Karpuzlu krizi iyi yönetilemediği için, MHP'den seçilmiş Karpuzlu Belediye Başkanı'nın ihracı ile sonuçlanmıştır.

22 yıl ilçe başkanlığı yapmış bir ismin partisinden ihraç edilmesi bana tuhaf geldi.

Bu krizin iyi yönetilememesinin en büyük sorumlusu doğal olarak İl Başkanı Fevzi Köse.

Yıllar öncesini hatırladım.

Germencik İlçesine bağlı Ortaklar Beldesi'nin Ümmet Akın'dan önceki MHP'li merhum Belediye Başkanı Hayrettin Öner 1999 yerel seçimlerinde yüzde 33 oy alarak belediye başkanı seçilmişti. Ne olduysa hizmet alamayacağım endişesine kapılan başkan partisinden istifa etmeye karar verir. Fakat dönemin İl Başkanı Recep Taner partisinin ağır toplarıyla Ortaklar Belediyesine bir çıkartma, hatta iki çıkartma yapar. Taner, Başkan Öner'in partisinden istifa etmesi durumunda, belediye başkanlığı görevinden de istifa etmesi gerektiği gerçeğinin altını kalınca çizer.

Öner partisinden istifa etmediği gibi 2004 yerel seçimlerinde % 36 oyla tekrar MHP'den Ortaklar Belediye Başkanı seçilir.

KRİZLERİ YÖNETMEK

Önemli olan krizin en iyi şekilde yönetilmesi ise 1999 yılında MHP Aydın İl Yönetimi bu anlamda başarılı olmuştur.

Sayın Köse'yi yıllardır tanırım. Orman İşletme Aydın Müdürlüğü ve Bölge Müdür Yardımcılığı yapmış, iline ve bölgesine hizmet etmiş başarılı bir bürokrattır. Fakat Fevzi Köse 'Karpuzlu krizini' iyi yönetememiştir.

Tabii sadece Başkan Köse'yi hedef almak ne kadar doğrudur?

İl Başkan yardımcıları, yönetim kurulu üyeleri ve partinin ileri gelen isimlerinin hiçmi sorumluluğu yoktur?

Sonuçta MHP Aydın'daki bir belediye başkanını kaybetmiştir.

İl Disiplin Kurulu'nun Karpuzlu Belediye Başkanı Tuğrul Ozan'ı partiden ihraç etme kararı MHP'ye ne kazandırmıştır, ne kaybettirmiştir ona bakılması lazım.

Bu arada Başkan Ozan'ın bağımsız belediye başkanı olarak beş yıl görev yapma ihtimalinin ise yüksek olduğuna inanıyorum.

UZUNIRMAK DEVREDE

İl yöneticilerinden 11 kişinin istifa dilekçelerini İl Başkanı Fevzi Köse'ye sunmasıyla artan parti içi sıkıntıya Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak müdahale etme gereği duymuştur. Cumartesi günü eski ve yeni Belediye Meclis Üyeleriyle bir araya gelen Uzunırmak'ın akşamına da partisinin bazı isimleriyle birlikte olması dikkat çekicidir.

Seçimlerden oylarını arttırmış olarak çıkan MHP'nin bu sıkıntıları yaşayacağını daha önce birileri söyleseydi hiç kimse inanmazdı. Fakat yaşananlar ortada. Bakalım MHP'de sular nasıl durulacak?

Bakarsınız İl Yönetimi olağanüstü bir kongre kararı alır, kara bulutlar dağılır... 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
37 / 18 Güneşli
Yarın: 38/18 Güneşli