• 29 Haziran 2013, Cumartesi

‘İçerdekiler’


Tiyatro Sanatçısı, Ulusal Kanal Yönetim Kurulu Başkanı Levent Kırca'nın ‘İçerdekiler’ adlı oyununu izleyerek o kadar tartışmanın neden yapıldığını anlamaya çalıştım.

Aydın’a kadar gelmiş bu fırsatı bir haberci gözüyle kaçırmazdım, kaçırmamalıydım da.

Saat 21.30’da Aytepe’deki anfi tiyatro da oynanacak oyun için alan saat 19.30’dan itibaren dolmaya başladı.

21.20’de çok ciddi kalabalıklar oyunu izlemek için anfi tiyatroyu tamamen doldurmuştu. Hatta ayakta kalanlar için, “Safları sıklaştıralım” uyarısı bile yapıldı.

Bu arada Ulusal Kanal ve Aydın Gazetesi’nin sürekli reklamı da yapılıyordu.

Oyunun müziklerini ise dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say’ın yaptığı bu oyun Uğur Mumcu’nun evinin önünde arabasına konulan ve tam 3 kez patlayan bombalarla katledişini anlatarak başlıyordu.

Semih Çetin’in “Bir İhanetin Öyküsü”, Tuncay Özkan’ın “Hapiste Yatacak Olana öğütler”, Güldal Mumcu’nun “İçimden Geçen Zaman”, Nilgül Doğan’ın “Adını Siz Koyun” kitapları ile Gülşah Balbay ve Yarbay Mustafa Dönmez’in röportajlarından esinlenerek oluşturulan bu oyun Silivri’de yaşananlarla son buluyordu.

Oyunlaştıran, Yöneten ve oynayan Levent Kırca ve ekibiydi.

Oyun bitti Zafer Meyda’nında Gezi Parkına destek yürüyüşü öncesinde ise Levent Kırca şunları söylüyordu: 

“Ben idam kararlarına karşıyım dedim. Ben nasıl Deniz Gezmiş’in asılmasına karşıysam, Adnan Menderes’in asılmaması içinde; yapmayın, bu cezaları kaldırın diye meydanlarda yürüdüm. Eğer bugün Türkiye’de idam cezaları yoksa bunun mücadelesini vermiş sanatçılardan bir tanesiyim. Şimdi beni Tayip Erdoğan’ın akıbetini Adnan Menderes’in asılmasıyla bağlamaya çalışıyorlar. Halbuki o konuşmamda bunu da söylemiştim. Ben Tayip Erdoğan’ın asılmasına bilakis karşıyım. Yarın onu asılırken görsem ipten alırım. Çünkü onun asılarak kahraman olmasını istemem. Cezasını yaşayarak, çekecek, demokratik yollarla çekecek. Beni istedikleri kadar tehdit etsinler. Zerre kadar korkum yok. Ben bu hükümetten korkmuyorum. Onlar kendi gölgelerinden korkuyorlar, yıkılmaktan korkuyorlar, yıkılacaklar.”

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
40 / 21 Çok bulutlu
Yarın: 38/21 Az bulutlu