• 29 Haziran 2016, Çarşamba

ARAÇLARI ANLADIK DA!

Belediyelerin borçları ortaya çıkınca Belediye Başkanlarının da yasa uyarınca kendisine makam aracı tahsis edilecekler arasında yer almadığının farkına vardık.

237 Sayılı Taşıt Kanunu’nun 4.maddesinde kimlere makam aracı verileceği düzenlendiğine dikkat çeken Yargıtay 8. Hukuk Dairesi, “Belediye başkanı anılan yasa uyarınca kendisine makam aracı tahsis edilecekler arasında yer almıyor” dedi. Belediyenin borçları yüzünden başkanının makam aracının haczedilmesinde yasaya aykırılık bulunmadığına hükmeden Yargıtay, makam aracının haczedilemeyeceğine de kanaat getiren yerel mahkeme kararını böylelikle bozdu. Tabii sadece makam yasal olarak makam aracı tahsis edilemeyenler belediye başkanları değil tabii ki. Kimlere tahsis edilebileceğini buradan yazayım siz gerisini anlarsınız.

MAKAM ARACI HAKKI OLANLAR

237 Sayılı Taşıt Kanunu’na göre, emirlerine ve zatlarına makam aracı tahsis edilecek devlet büyüklerimiz şöyle:

TBMM Başkanı, TBMM Başkanlık Divanı Üyeleri, Komisyon Başkanları ve Gurup Başkanvekilleri, Cumhurbaşkanlığı, Başbakan, Bakanlar, Genelkurmay Başkanı, Kara, Deniz, Hava Kuvvetleri Kumandanları, Elçilikler ve daimi delegelikler (Yurt dışında bulundukları sürece), Daimi askeri temsilcilikler Başkanlıkları, Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri, Anayasa Mahkemesi Başkanı, İl Valileri. Yargıtay Başkanı, Danıştay Başkanı, Sayıştay Başkanı, Cumhuriyet Başsavcısı, Danıştay Başkanın sözcüsü, HSYK Başkanı.” Taşıt Kanunu’nun 4. maddesine göre Başbakanlık Müsteşarlıkları, Rektörler, Diyanet İşleri Başkanı, Askeri Yargıtay Başsavcısı, Genel Kurmay 2. Başkanı ve kuvvet komutanlarına araç tahsis ediliyor. Generallerin yanı sıra bakanlık müsteşarları ve Emniyet Genel Müdürlüğü ile Ankara, İstanbul, İzmir Emniyet Müdürleri ve kaymakamlara, Emniyet Daireleri (Kullanılması zaruri olan taşıtların adedi, cinsi ve müddetleri Bakanlar Kurulunca Belirtilir.)makam aracı tahsis ediliyor.

Belediye Başkanlarına gelene kadar ne kadar çok makam arabasına binmemesi gereken olduğunu şuandan itibaren yorumladığınıza eminim.

Bugün herhangi bir kurumda çalışan şube müdürlerine dahi özel araç ve şoförü tahsisi edilirken bu duruma nasıl bir yorum yapayım bilemedim.

Belediyeler borç yapmasaydı başkanlar araçsız kalmayacaktı. Yasaya göre borcu olsun veya olmasın hiç bir belediye başkanına makam aracı özel şoför tahsis edilemeyecek. Peki, makam aracı tahsis edilemeyen belediye başkanları ne yapacak?

Benim anlamadığım makam aracı dahi tahsisi edilemeyen belediye başkanları savcılık veya mahkeme kararı olmaksızın o şoförün yanında oturup başkanın kapısını açan yakın korumalarını hangi yasaya göre kendilerine tahsis ediyorlar?

GENELDE 3. AYDIN’DA BİRİNCİ

Belediyenin borçlarından çıkarak buralara kadar geldiğimize göre Aydın’daki belediyelerimizin Sosyal Güvenlik Kurumuna olan borç durumları neymiş bir de ona bakalım!

Adana Büyükşehir Belediyesi, 135 milyon 981 bin TL borcu ile listenin ilk sırasında yer alırken geçen yıl olduğu gibi bu yılda listenin başında yer alan Adana Büyükşehir Belediyesi'ni, 82 milyon 21 bin TL borç ile Nevşehir Avanos Belediyesi, takip etti. Didim Belediyesi ise, 77 milyon 141 bin TL borç ile listenin 3. sırasında yer aldı. Listede ilk 5 bine ise, Aydın'dan 12 belediye girdi.

Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, bu borcun 1990'lı yıllardan bugünlere geldiğini ifade ediyor.

Didim Belediyesi'ni, 13 milyon 583 bin TL borçla Kuşadası Belediyesi takip etti. Kuşadası, 72. sıradan listeye girdi. 7 milyon 607 bin TL borçla Karacasu Belediyesi 140. sırada, 6 milyon 898 bin TL borçla Bozdoğan Belediyesi 153. sırada, 5 milyon 209 bin TL borçla Nazilli Belediyesi 205. sırada yer aldı. Yerel seçimler ile birlikte kapatılan Aydın Belediyesi ise, 4 milyon 10 bin 384 TL borç ile kendisine 271. sıradan yer bulmuş.

Söke Belediyesi, 3 milyon 290 bin TL borçla listenin 318. sırasına yerleşti. 1 milyon 414 bin TL borçla Germencik Belediyesi 938. sırada, 1 milyon 266 bin TL borçla İncirliova Belediyesi 1073. sırada, 621 bin TL borçla Yenipazar Belediyesi 2844. sırada, 576 bin 888 TL borçla Koçarlı Belediyesi 3139. sırada, 500 bin TL borçla Köşk Belediyesi ise 3835. sırada yer almış. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
35 / 21 Güneşli
Yarın: 36/19 Güneşli