• 30 Mart 2016, Çarşamba

Referandum Sinyali

Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, yeni anayasa ve başkanlık çalışmaları ve referandumla ilgili Ekim ya da Kasım ayında referanduma gitmeye hazırlandıklarını söyleyerek, “Artık bu muhalefetin engellemesinden milletimizde kurtulsun, bizde kurtulalım ve inşallah sağlıklı bir anayasa değişikliği bu sene yapalım. Ekim, Kasım gibide referanduma gidelim” dedi.

REFERANDUM

Referandum; Bazı önemli meselelerde halkın iradesini belirlemek amacıyla yapılan oylamadır. Referandumda halkın iradesi idareye doğrudan doğruya yansımakta olup doğrudan demokrasinin güzel bir örneğidir. Temsili demokraside ise, halkın seçtiği insanlar, halkın iradesini yansıtmaya çalışmaktadır. Ancak bu tür oylamalar, muhalefetin onayını almadan, popüler uygulamaları hayata geçirmekte kullanılabildiğinden, totaliter rejimlerde yönetimin isteklerini hukuka uydurmaya alet edilebilirler.

VEKİL SAYILARI

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Meclisteki sandalyesi 317, Cumhuriyet Halk Partisi’nin ise 133 sandalyesi var. Halkların Demokratik Partisi’nin 59, Milliyetçi Hareket Partisi’nin ise 40 milletvekili var. Mecliste bir de Bağımız Milletvekili var.

Hiçbir partinin tek başına referanduma gitme veya yeni anayasa düzenlemelerini kabul ettirme yeter sayısı yok. 

Yeni bir anayasa yapılabilmesi için 367, referanduma gitmek için ise 330 milletvekilinin oyu gerekiyor. AKP’nin mevcut 317 milletvekili var ve anayasa değişikliği için en az 50 milletvekili daha gerekiyor. Referandum için ise başka partilerden 13 vekili ikna etmesi şart.

REFERANDUMLARIMIZ

9 Temmuz 1960: Türkiye'de ilk referandum, 27 Mayıs 1960 askeri darbesinden sonra hazırlanan 1961 Anayasası için bu tarihte yapıldı.

Referanduma katılan seçmenlerin yüzde 62'si "evet", yüzde 38'i "hayır" oyu kullandı. Bu oylama sonucu Kurucu Meclis'in hazırladığı 1961 Anayasa kabul edildi.

7 Kasım 1982: Türkiye ikinci referandum, 1982 Anayasası için yapıldı.

12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra oluşturulan Danışma Meclisi tarafından hazırlanan Anayasa, bu referandumda yüzde 91.37 oyla kabul edildi.

Bu referandum sonucu Cumhurbaşkanlığı'na da askeri darbenin lideri Kenan Evren seçildi.

6 Eylül 1987: Türkiye'de üçüncü referandum, 1982 Anayasa'sının siyasi parti liderleri ve yöneticilerine getirilen 10 yıllık siyasi yasakların kaldırılması için yapıldı. Bu referandumda da yasaklar çok az farkla kaldırıldı.

Referanduma katılan vatandaşların yüzde 50.1 yasakların kaldırılması yönünde "evet", yüzde 49.9 ise yasakların devam etmesi yönünde "hayır" oyu kullandı.

25 Eylül 1988: Türkiye'de dördüncü kez yapılan referandum ise yerel seçimlerin 1 yıl öne alınıp alınmaması yönünde yapıldı.

Bu referandumda seçmenlerin yüzde 65 "hayır", yüzde 35 "evet" oyu kullandı. Böylece yerel seçimlerin bir yıl öne alınmasına ilişkin Anayasa değişikliği reddedilmiş oldu.

21 Ekim 2007: Türkiye'nin sandık başına gittiği beşinci referandum 2007 yılında yapıldı. Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilip seçilmemesi yönünde yapılan referandumda, anayasa değişikliği yüzde 69 ile kabul edildi.

Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesine karşı çıkanların oranı ise 31'de kaldı. Böylece, Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesine ilişkin anayasa değişikliği kabul edilmiş oldu.

Referandum veya anayasa değişikliğinin yapılabilmesi için oluşacak şartları önümüzdeki haftalarda daha net göreceğiz.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
35 / 21 Güneşli
Yarın: 36/19 Güneşli