• 30 Mayıs 2016, Pazartesi

MENDERES VE TRALLEİS MÜZESİ (30 Mayıs 201606)

Yazımın en sonunda söyleyeceğimi hemen başında sizlerle paylaşarak, Merhum Başbakan Adnan Menderes’in Müzesi kurulacaksa Aydın’ın Koçarlı İlçesi Çakırbeyli Mahallesindeki evinde kurulmalı diyorum.

Hatta, Menderes’in Müzesi olarak düzenleneceği belirtilen eski Aydın Müzesi’nin ise Aydın’ın kent merkezinde bulunan Tralleis Antik Kenti Müzesi olması önerisinde bulunuyorum.

Tıpkı, Karacasu Afrodisias Antik Kenti’ndeki Afrodisias, Milet’teki Milet Müzesi gibi!. Tralleis’ten çıkan eserler burada sergilensin, korunsun. Böylelikle eski müzemizi amacına uygun kullanılmış olurken, şehir merkezinde yerli ve yabancı turistler içinde yeni bir cazibe merkezi yaratmış oluruz!..

"Menderes Müzesi, Çakırbeyli'de kurulmalı", doğru tespit.

Aydın’da, hatta Türkiye’de Adnan Menderes’in ilk heykelinin yapıldığı İsabeyli kasabasındaki açılışa tanıklık etmiştim. Dönemin İsabeyli Belediye Başkanı Merhum Ertuğrul Karadal tarafından yaptırılan heykelin açılışı dönemim Bayındırlık ve İskan Bakanı Aydın Milletvekili Cengiz Altınkaya tarafından yapılmıştı.

Yine yıllar önce dönemin Belediye Başkanı Hüseyin Aksu tarafından Aydın-İzmir Aydın Otoyolu kavşağında yaptırılan ve Menderes’in torunları ve akrabaları tarafından açılışı yapılan Adnan Menderes Heykeli ve Müzesine dahi sahip çıkamadık.

Yıllardır “Adnan Menderes’in müzesini kuralım” deriz ama bir türlü yapılmaz, yapılamaz, bu müze!

Neden?                             

Geçen hafta başında Koçarlı Belediye Başkanı Mutlu Öztürk ve Çakırbeyli Mahalle Muhtarı Mehmet Demir, Adnan Menderes Müzesi'nin Efeler'in Hasanefendi Mahallesi'nde değil, Koçarlı'nın Çakırbeyli Mahallesi'nde kurulması gerektiğini söyleyerek Vali Yardımcısı Mustafa Ayhan’a da bir anlamda destek vermiş oldular.

Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Efeler ilçesi Hasanefendi Mahallesi'ndeki eski Arkeoloji Müzesi binasında, Adnan Menderes Müzesi'ni hizmete açmak için çalışmalarını sürdürürken, Vali Yardımcısı Mustafa Ayhan, 14 Mayıs'ta yapılan Adnan Menderes Şiir Yarışması Ödül Töreninde, bu müzenin Menderes'in hayatının geçtiği Koçarlı'nın Çakırbeyli Mahallesi'nde kurulmasının çok daha uygun olacağını söylemiş, Aydınlıların da kendisi gibi düşündüğünü savunarak, merhum Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in de müzesinin doğduğu Isparta'nın İslamköy Mahallesi'nde açıldığını hatırlatmıştı.

“LAFTA KALMASIN”

Menderes Müzesi'nin Çakırbeyli'de, kurulması için ellerinden gelen desteği vermeye hazır olduklarını belirten Başkan Mutlu Öztürk, "Ben, Sayın Vali Yardımcısı'nın düşüncelerine katılıyorum. Nasıl ki Süleyman Demirel'in müzesi doğduğu yer İslamköy'de ise Adnan Menderes'in müzesi de doğduğu yer Koçarlı'nın Çakırbeyli Mahallesi'nde olmalı. Biz bu konuda üzerimize düşen her türlü görevi yapmaya, her türlü katkıyı sunmaya hazırız. Ancak bu söylemler, lafta kalmamalı. 'Adnan Menderes' konusunda herkes samimi davranmalı. Herkes, Adnan Menderes'le ilgili konuşuyor, sözde sahip çıkıyor, adını kullanarak siyaset yapıyor ama söylemler hep lafta kalıyor. Biz somut olarak bir çalışma yapalım dedik. Ben, Koçarlı Belediye Başkanı olarak, 'Adnan Menderes'in doğduğu ilçede bir heykeli olmalı, bizim ilçemiz başbakan çıkarmış bu bizim gururumuz' dedim ve heykelini Koçarlı'nın en merkezi yerine yaptık" diye konuştu.

"YILLARDIR MÜCADELE VERİYORUM"

Muhtar Mehmet Demir ise, "Adnan Menderes Müzesi, Çakırbeyli'de kurulmalı, doğru olan da zaten budur. Menderes'in köyüdür Çakırbeyli. Hayatının büyük bölümü bu köyde geçmiştir. Menderes'in köylüsü olarak en büyük hayalim, müzesinin buraya yapılmasıydı. Bu hayalimi gerçekleştirmek için yıllardır mücadele veriyorum. Ama bugüne kadar bize destek olan ya da yardımcı olan çıkmadı” diyor.

Gelin merhum Menderes üzerinden nemalanmayı bir kenara bırakıp Çakırbeyli’de kendi çiftliği içindeki o yol kenarındaki evini ve çevresini değerimize ve Aydın’ımıza yakışır bir müzeye dönüştürelim. Böylelikle enerjimizi Aydın’ın başka başka sorunları için kullanmış oluruz. Gelin eski müzeyi Tralleis Müzesi yapalım.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.