• 1 Şubat 2014, Cumartesi

Gereğinden fazla misyon yüklemeyelim

Seçime iki ay gibi bir süre kaldı. Adaylar kendilerini tanıtmaya, eğer seçilirlerse neler yapacaklarını daha yoğun bir biçimde anlatmaya başladılar. Kimileri de projelerini bir basın toplantısı ile kamuoyuna duyurdu, duyurmaya devam ediyor.

Aydın bu seçimde bir ilki yaşayacak olması nedeni ile elbette bir belirsizlik ortamı içerisinde görünüyor. Zira geçmişte bir büyükşehir belediye başkanı seçmiş olmanın deneyimi yok. Elde bu anlamda bir veri de yok. 30 Mart akşamı sandıktan hangi sonucun çıkacağını kestirmek, ön bilide bulunma gibi bir olasılık görünmüyor.

Elbette yapılan kamuoyu yoklamaları, anketlerin sonuçlar var elde. Onlar ne kadar sandığa yansır o anlamda da bir veri bulunmuyor elde. Tamamen bulanık suda balık avlar gibi gidiliyor, Aydın adına bu seçimde sandığa.

Aydın özelinde durum böyle. İşin Türkiye geneline bakıldığında da bir başka durum ile karşı karşıya kalıyoruz. Sanki yerel seçimler bu ülkenin olmazsa olmaz bir sonucunu ortaya çıkaracakmış gibi. Yani bu seçim sonuçlarının iktidarı değiştirecek bir gücü varmış gibi bir odaklanma içerisinde insanlar.

Unutmayalım ki, 30 Mart günü gerçekleştirilecek seçimler yerel yöneticileri belirleyecek seçimler. O nedenle de iktidar-muhalifet denkleminde bir değişim yaratmayacak seçimlerdir. Bu seçime gereğinden fazla bir misyon yüklemek ne iktidara fayda getirir, ne de muhalefete. Bırakın yerel seçimler yerel seçim gibi yaşansın. Genel seçimlere daha bir yıldan fazla bir zaman var. Onu da o zaman düşünmek gerek.

İktidardan memnun olabilirsiniz, ya da memnun olmayabilirsiniz. Ama bugün yaşanmakta olan seçim süreci iktidarın kim olacağını belirleyecek bir seçim süreci değil. Bugün yerel yöneticilerin, yani Belediye Başkanı ve Belediye Meclis üyelerinin kimler olacağını belirleyecek olan bir seçim süreci. Bu sürece de gereğinden fazla bir misyon yüklemenin ne anlamı var, ne de gereği. (Aydın SARI)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.