• 1 Nisan 2013, Pazartesi

Esnaf ve Sanatkar…

Türkiye ekonomisi büyüyor. Türkiye ekonomisi son krizden etkilenmeden çıktı. Türkiye ekonomisi AB ülkelerinden daha iyi durum geldi. Türkiye ekonominin dünyada yükselen yıldızı.
Tüm bunlar Türkiye’de ifade edilen, iktidarın övünç kaynağı. Dünyanın birçok ülkesinde Türkiye’nin ekonomisi örnek gösterildiği de ifade ediliyor. Ekonomiye not veren kuruluşlar da Türkiye’nin notlarını yükseltmeye devam ediyor.
Peki; küçük sanatkârın durumu neden kötü?
Küçük esnaf niye kan ağlıyor?
Kendi deyimleri ile sanayi neden yanıyor?
Bizim görgümüzde çocuklar aç yatarken anne ve babanın tok olması düşünülemez. Anne ve baba eğer bir lokma ekmek varsa onu çocuklarına pay eder, kendisi aç yatar. Zira onun soyunun geleceği o çocuklardır.
Ekonomide böyle olmuyor. Küçük esnafın üzerindeki yük azaltılmadığı gibi Devlet Baba büyümeye devam ediyor. Devlet baba çocuklarının bekası için önlemler almak yerine kendi bekası için uğraş veriyor. Yani çocukları aç iken bir lokma ekmeyi kendi yemeyi tercih ediyor, diye yorumlar ve küçük esnafın, sanatkârın içinde bulunduğu zor durumu açıklayabiliriz.
Bir başka ifade biçimi de seçimden seçime anımsanan küçük esnafın, sanatkârın seçim sonrası unutulmuş olması olabilir. Tabi bu durumu yaratan yine bizleriz. Yani seçmenler. Seçmenlerin bir kısmını oluşturan küçük esnaf ve sanatkârlar. Zira her seçim öncesi kendilerine verilen sözlere kanıp hesap sorma gününde alkış tutmalarının da payı olduğunu söylemek olası.
Küçük esnaf ve sanatkârın yangın yeri gibi olan bugünkü durumuna elbette birçok yorum getirilebilir birçok neden ortaya konabilir. Hatta küçük esnaf ve sanatkârın bölük pörçük hareket etmesi de ifade edilebilir. Ama ortada bir gerçek var ki; Aydın Sanayi Sitesi esnafının ifade ettiği gibi Sanayi Yanıyor. Ve bu yangını artık ülkeyi yönetenlerin de görmesi gerekiyor. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
9 / 0 Sağanak yağışlı
Yarın: 13/7 Sağanak yağışlı