• 1 Nisan 2014, Salı

CHP ilk kez üst üste

Bu seçim sonuçlarını nasıl okumak gerek. Aydın geneline bakarak mı okumak gerekiyor, yoksa Türkiye geneline bakarak mı? Aslına bakarsanız biz Aydın’da olduğumuza göre önceliğimiz Aydın olmalı ve olmak zorunda da.

Aydın geneline bakarak yerel seçimlerden zaferle çıkan taraf olarak CHP’yi öncelikle ele alalım. CHP bir önceki seçimde ilçeler bazında 12 ilçenin belediye başkanlığını kazanmışken, bu seçimde bu rakam sekize döştü. Bu da bakıldığında başarı değil, başarısızlığın olduğunu gibi bir durum ortaya koyuyor.

İktidar partisi AKP’nin de bu seçimde beklediğine elde ettiğini söylemek olası görünmüyor. Zira hedeflenen Büyükşehir Belediye Başkanlığı kazanılamadığı gibi, Sultanhisar, Karpuzlu gibi ilçeleri de rakip partilere kaptırdı.

Aydın geneline bakıp CHP kazandığı Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve sekiz ilçe Belediye Başkanlığı ile geleceğe bakacak olursa çok büyük bir yanılgıya düşecektir. Aynı şekilde iktidar partisi AKP’nin de Türkiye genelindeki başarısı göz önünde bulundurularak başarılı olduğu ve bu başarının sarhoşluğu altında ezilmemesi gerekiyor.

Bu seçimi iyi okumak gerekiyor. Bu seçimin kendi içinde, satır aralarında verdiği mesajları iyi almak gerekiyor. Örneğin CHP yıllardır kimseye bırakmadığı ilçelerden biri olan Kuyucak’ta seçimi neden kaybettiğini iyi irdelemek zorunda. Aynı şekilde AKP’de Bütünşehir yapılarak kırsal oyların da işin içine katılmasına karşın Aydın’ı niye kazanamadığını iyi irdelemesi gerek.

Aydın’da kazanan CHP olurken bazı ilkler de yaşandı. Hani hepimizin daha seçimin başından beri ilk kez Büyükşehir belediye başkanı seçtik, yine Efeler ilçesinin ilk belediye başkanını seçtik. Bunlar elbette birer ilk ve tarihe geçecek ilkler. Başkanlar da tarihe geçecekler. Bir başka ilk var ki, bu da özellikle AKP’nin üzerinde fazlaca durması gereken bir ilk. Çok partisi siyasal yaşama geçildiğin günden bu yana CHP, Aydın’da ilk kez iki dönem üst üste belediye başkanlığını kazınıyor ki, bu daha bir önemli nokta olsa gerek.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.