• 1 Haziran 2016, Çarşamba

ATA’YA SELAM

Zor meslek gazetecilik!.

Bu meslekte bizi sevenler kadar sevmeyenlerinde olduğunu asla unutmadım.

Dönüp geride bıraktığım yıllara baktığımda, 'nasıl gazeteci olunur" sorusuna tek bir yanıt bulabiliyorum: "Severek ve acı çekerek!.."

Yaşamadım haber yazdım, ekmeğimi kalemimden kazandım. Bugün aktif değilim, hatta kendi kendimi emekli ettiğimi iddia ediyorum ama otuz altıncı yılda hala öğreniyorum. Buna hazır olan varsa, meslek kolay.

Temel de haberi yakalamak ve sunmak. 

Eğer gazeteciler olmasaydı dünya çok farklı bir yer olurdu. Gazeteci temelde haberi yapar ve kitlelere sunar ama yorum da yapar, yani tarafsız olamayabilir. Tarafsız olmak zorunda da değildir. Ama doğruları yazmak zorundadır.  

Gazeteci, gazetecilik mesleğini icra eden; güncel olaylar, akımlar, konular ve kişiler hakkında bilgi toplayıp, olabildiğince tarafsız bir şekilde yayımlamaya gayret gösteren kişidir.

Gazete, televizyon, radyo, magazin ve İnternet gibi kitle iletişim araçları tarafından yayımlanması amacıyla haber toplayan gazetecilere ise muhabir adı verilir.

ON YIL GEÇTİ

Yarın, aramızdan ayrılalı on yıl olacak.

Aydın’da gazeteci kimliğiyle bütünleşen Yalçın Ata ağabeyimden bahsediyorum.

02 Haziran 2006 hüzünlü bir sabahtı!

Ömrünü habercilik adına harcamış, çoğu kez kendi özel yaşamını dahi unutarak okurlarına haber yetiştirmenin yoğun temposu içine girmiş meslektaşlarımı, ağabeylerimi unutmak mümkün mü? Bir Rifat Yüzer’i, Nihat Akın’ı, Nuri Sevincek’i, Erol Ertem’i unutmak mümkün mü?  

Yalçın Ata ile yaptığımız sohbetler sırasında genelde gazetecinin, habercinin de bir insan olduğunu, onunda yıllık izin yapmaya, hafta sonu tatiline, öğle yemeği molasına ihtiyacı olduğunu konuşurduk. Bu mesleğin özveri boyutlarını zorlayan yapısından yakınır dertleşirdik. Yaşadığımız olaylardaki özveri sınırlarımızı ne kadar zorladığımızı ifade eden anılarımızı karşılıklı anlatarak bir anlamda bir birimize psikolojik terapi uygulardık.

Geride kalan yıllara baktığımda tek sermayemizin doğruluk olduğunu bugün daha iyi anlıyorum.

Tek sermayesinin de doğruluk olduğuna inandığım Yalçın Ata ağabeyimi ölümünün onuncu yılında rahmetle anarken, eşi Meral Ata ve kızları Özgül ve Özge’ye tekrar başsağlığı diliyorum.

 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
16 / 8 Çok bulutlu
Yarın: 16/12 Sağanak yağışlı