• 1 Temmuz 2013, Pazartesi

Kurumuş otlar

Bu yıl Aydın son yıllarda hiç olmadığı kadar serin bir Haziran ayını geride bıraktı. Buna rağmen yine son yılların en büyük orman yangınını da Haziran ayı içerisinde yaşamak zorunda kaldı. Nerede ise birkaç köyü de etkisi altına alma tehlikesi ile karşı karşıya kalınan yangında 150 hektar orman alanının yandığı tahmin ediliyor.
Yangın, özellikle de orman yangını haberini duyduğumda aklıma hep aynı şey geliyor. Bakımsız ormanlarımız. Risk önleme gibi bir durum olmadığı için ormanlarımızın büyük bölümü bir yangın başladığında cayır cayır yanıyor. Zira her taraf kurumuş otlar, kurumuş ağaç dalları ile kaplı.
Ege’nin, Aydın’ın göz bebeklerinden biri olarak kabul edilen Milli Park'ta bile ağaçların dipleri kim bilir kaç yıldır temizlenmemiş durumda. Hal böyle olunca da en küçük bir kıvılcımdan, büyük bir orman yangını çıkabiliyor.
Ormanlardan kent içine gelelim. Kentin özellikle yeni gelişen mahallesi Mimar Sinan’da henüz yapılaşmamış arsalar bir hayli yoğun. Buralarda otlar nerede ise insan boyuna ulaşmak üzere. Kimileri çoktan sararmış. Yanmaya elverişli bir duruma gelmişler.
Evet; bu arsalar hiç kuşku yok ki vatandaşın. Vatandaşın tapulu malına yapacak bir şey yok gibi görünse de durum öyle değil. Yerel yönetim bu arsaların temizlenmesi ve yangın tehlikesinin ortadan kaldırılması için arsa sahiplerini uyarabilir.
Uyarılara rağmen arsaların ot temizliği yapılmaması durumunda ise; yine yasalardan aldığı yetki ile bu arsalar belediye ekipleri tarafından temizlenip bedeli de vatandaştan talep edilebilir. Yani yapılabilecek var elbet; ama…
Temmuz ayının ilk günündeyiz. Havalar daha da ısınacak. Yangın tehlikesi daha da artacak. Kent içinde büyük bir yangın ile karşı karşıya kalmak istemiyorsa eğer yerel yönetimin yetkili ve etkilileri henüz yapılaşması gerçekleşmemiş arsalardaki kurumuş otların temizlenmesi yolunda gerekenleri yapmalıdır. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
9 / 0 Sağanak yağışlı
Yarın: 13/7 Sağanak yağışlı