• 1 Ağustos 2016, Pazartesi

Basit çözümleri görebilmek

Her sorunun bir çözümü vardır. Ama asıl olan o çözümü görebilmek ve uygulayabilmektir.

Bazen bu çözümler gözümüzün önünde durduğu halde göremeyiz, bazen de olmadık yöntemler denemek zorunda kalır ve bir türlü istediğimiz sonuca ulaşamayız. Aslında basit düşünüp, öyle soruna bakabilsek karmaşa yaratmaktan öte çözüm yaratmış olacağımız da bir gerçektir.

Bugünlerde olağan üstü bir durumdan geçiyoruz. Bu süreç içerisinde elbette çözülmesi gereken sorunlar var. Ancak bu sorunların köküne inip onların çözümünü elde ettiğimiz veriler ışığında çözmeye kalksak daha kısa sürede sonuca ulaşacağımız bir gerçektir. Örneğin, kapatılan askeri okullardaki sorunun okulların varlığı mı, yoksa okulların iyi yönetilememesi mi sorusunun yanıtını verdiğimizde sorunu da çözmüş olacağız.

Beş bilim adamının başından geçtiği rivayet edilen fıkrada bakın vatandaş sorunu nasıl çözüme kavuşturmuş.

“Fizikçi, matematikçi, kimyacı, jeolog ve antropologdan oluşan bir heyet bir araştırma için arazide bulunmaktadır. Birden yağmur bastırır. Hemen yakındaki bir arazi evine sığınırlar. Ev sahibi bunlara bir şeyler ikram etmek için biraz ayrılır. Hepsinin dikkati soba üzerinde toplanır.

Soba yerden 1 m. kadar yukarda, altındaki dizili taşların üzerindedir. Sobanın niçin böyle kurulmuş olabileceğine dair bir tartışma başlar.

Kimyacı, "Adam sobayı yükselterek aktivasyon enerjisini düşürmüş, böylece daha kolay yakmayı amaçlamış";

Fizikçi, "Adam sobayı yükselterek konveksiyon yoluyla odanın daha kısa sürede ısınmasını sağlamak istemiş";

Jeolog, "Burası tektonik hareketlilik bölgesi olduğundan herhangi bir deprem anında sobanin taşların üzerine yıkılmasını sağlayarak yangın olasılığını azaltmayı amaçlamış";

Matematikçi, "Sobayı odanın geometrik merkezine kurmuş, böylece de odanın düzgün bir şekilde ısınmasını sağlamış";

Antropolog, "Adam ilkel topluluklarda görülen ateşe tapmanın daha hafif biçimi olan ateşe saygı nedeniyle sobayı yukarıya kurmuş".

Bu sırada ev sahibi içeri girer ve ona sobanın yukarda olmasının nedenini sorarlar.,

Adam cevap verir:

- "Boru yetmedi."

 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
13 / 7 Açık
Yarın: 15/7 Çok bulutlu