• 1 Ağustos 2017, Salı

Şarkılardan fal tuttum

Başlıktan da anlaşılacağı gibi Türk Sanat Müziğinin çok sevilen şarkılarından biridir ‘şarkılardan fal tuttum ikimize’. Bu şarkı eşliğinde vakti zamanında ne aşklar yaşanmış, ne aşklar bu şarkının sözleri eşliğinde yaşanmıştır ayrılıklar, kavuşmalar…

Şarkının sözleri şöyledir:

“Şarkılardan fal tuttum ikimize kaç kere

Sana hep gül bülbül bana hep hasret düştü

Dua ettim her gece avuç açıp göklere

Sana neş'e mutluluk bana hep hasret düştü”

Hicaz makamına ait bir şarkıdır ve Erdoğan Berker bestesidir, Samime Sanay yorumu meşhurdur. Birçok sanatçı da aynı şarkıyı yorumlamıştır ancak Samime Sanay’ın yorumu daha çok beğenilmiştir.

Aşklarında sorun yaşayanlar, birlikteliklerinde ayrılıkla tanışanların çoğu zaman sarıldığı, geceler boyu söylediği bir şarkı olan Şarkılardan Fal Tuttum, aslına bakılırsa bugün bile beğeni ile dinlenebilen ve genç kuşakları bile sarıp sarmalayabilecek bir şarkıdır.

"Sana bahar gül bülbül/Bana hep hasret düştü" derken aslında sevgiliye inceden bir sitem ve serzeniş vardır. Aşkın acılarını, cefalarını hep niye ben çekiyorum dercesine bir sitemdir bu.

Bugün de şarkılardan fal tutmaya devam ediyoruz. Kimi zaman giden sevgilinin ardından, kimi zaman yitip gidenlerin ardından aynı şarkıyı mırıldanıyor dudaklarımız. Her ne anlamda mırıldanırsak mırıldanalım, bize bir umut, bize bir ferahlık, bize bir güç veriyor ‘Şarkılardan Fal Tuttum’ şarkısı.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
16 / 8 Çok bulutlu
Yarın: 16/12 Sağanak yağışlı