• 1 Ekim 2014, Çarşamba

Bu sistemde sol kanada dikkat!

Pazar günü Tavşanlı Linyitspor karşısında izlediğim Aydınspor 1923 maç kritiğinde de yazdığım gibi umut veren bir takım izlenimi bıraktı bende.

Elde edilen farklı galibiyet elbette güzel; hele ilk dört haftayı puansız kapatıp, kupada da elendikten sonra elde edilen bir galibiyet olunca daha bir anlamlı oluyor. Futbolcuların öz güvenlerini yeniden kazanmaları, taraftarın takıma inanmaları açısında önemli bir galibiyetti.

Maçın başından sonuna dek uygulanan taktik dizilişe baktığımızda siyah-beyazlı ekibin bazı handikapları gözlemleniyor. Top rakipte iken bekleri ileri çıkarıp orta alanı dörtlemek, forveti dörtlemek gol bulmak adına olumlu bir düşünce. Ancak bunu yaparken beklerinizin çok iyi olması gerekiyor. Takım savunmasının tam anlamı ile uygulanması gerekiyor. Bir bekiniz ileride olduğunda onun yerini sol açık pozisyonunda oynayan oyuncunun kapatması gerekiyor.

Pazar günü bu anlamda takımın sol kanadının fazlası ile aksadığını gördük. Sol bek Serkan’ın ileri çıkıp geri dönüşlerinin gecikmesi ve kaptan Mustafa Şen’in de onun açığını kapatmaması sonucu stoper erdi adeta bir sol bek gibi oynamak zorunda kaldı. Takımın yediği kontralarda rakiplerin pozisyon buldukları anlar da sol taraftan gelişen rakip ataklarda oldu.

Takımın hırslı ve istekli olması birçok eksikliği kapattı. Dağınık ve organize olamamış bir görüntü çizmelerine karşın, hırsları ile rakibe baskı kurmaları ve topu orta alanda kazanmaya çalışmaları ve kazanmaları Aydınspor 1923 açısından artı yazdı.

Sağ bekte Uğur Arslan’ın olumlu futbolu ve attığı iki güzel gol elbette galibiyette önemli paylardan biri idi. Bu arada savunmada Erdi’nin yerinde müdahaleleri, kaleci Ahmet’in rakibin tehlikeli ataklarında topları ilk hamlede sahip olması ve rakip forvetlere ikinci bir şans tanımaması da olumlu yönlerdendi.

Kenar yönetimi açısından da Teknik Direktör Akif Başaran bu maçta yaptığı değişiklikler ile yerinde hareket ettiğini düşünüyorum. 3 farklı üstünlüğü yakaladıktan sonra Kemal Akbaba’yı oyundan alarak (o ana dek olumlu bir hareketi gözlemlenmemişti) yerine genç oyuncu Hasan Kaşıkara’yı alması, genç oyuncunun deneyim kazanması bakımından oldukça yerinde bir değişiklikti. Ki Hasan Kaşıkara da maçın skorunu belirleyen golü atarak hocasının ve kendine güvenenlerin güvenlerinin de boş olmadığını kanıtlamış oldu.

Yine önemli değişikliklerden biri de, maç başından beri bulunduğu kulvarda sürekli adam kaçıran Serkan Özdemir’in yerine genç oyunculardan Mertcan’ı son on dakika oyuna alarak deneyim kazanmasını sağlaması da olumlu bir değişiklik olarak gözlemlendi.

Toparlamak gerekirse; Aydınspor 1923 Tavşanlı Linyit karşısında ortaya koyduğu oyun ile olumlu sinyaller verdi. Hoca savunmanın solundaki sorunu ortadan kaldırırsa ve forvette daha çabuk, daha net gol vuruşları yapabilen, rakip stoperler ile mücadele edebilen bir oyuncuyu takım içinde santrafora monte edebilirse, ki elinde genç ve deneyimsiz de olsa böyle bir oyuncu var görünüyor, takım galibiyet serisi yakalayıp üst sıralara tırmanacaktır. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.