• 2 Ağustos 2017, Çarşamba

Sokak sokak dolaşmalı

Sokaklar. Kentin ya da bir yerleşim yerinin binaların dışında kalan, binalar arasında insanların ve araçların gelip geçmesine yarayan yerler. Diğer bir söylemi ile ara yollar da denilebilir sokaklar için.

Bir de caddeler var elbet, şehirlerde. Caddelerin dışında Bulvarlar da şehirlerin olmazsa olmazları arasında yer alırlar. Bunlar sokaklardan büyük olan yollar. Çoğu zaman iki gidiş iki geliş olabilecek şekilde düzenlenmiş yollar.

Caddeler genellikle geniş ama ortadan bir refüj ile bölünmemişlerdir. Ama bulvarlar öyle değil. Bulvarlar ortadan bir refüj ile ikiye bölünmüş genil, büyük, caddeden de büyük yollar. Kentin yoğun trafiğinin de yükünü çeken yerlerdir. Kimi zaman da insanların akşamları gezintiye çıktıyı geniş kaldırımlı yerlerdir Bulvarlar.

Aydın’ın bulvarlarına baktığınızda genellikle kuzey ve güney yönünde açılmıştır. Ancak sağlıklı kent açısında baktığınızda hiç de doğru değildir, zira Aydın yılın büyük bölümünde doğu-batı rüzgarlarını alır. Bu rüzgarlar ki, kent havasını temizleyen unsurlardır. Peki nasıl yaparlar, geniş cadde ve bulvarların varlığı rüzgarların kent havasını temizlemede önemli katkıları vardır. İşte bu neden ile yılın nerede ise üçte ikilik bölümünde doğ-batı rüzgarları alan Aydın’ın cadde ve bulvarlarının kuzey-güney yönünde açılmış olması doğru değildir.

San bir iki yıldır cadde veya bulvarlarımız büyük şehir tarafından altyapıları tamamlanıp asfaltlanıyor. Trafiğin daha düzgün yollardan akması ve sürücülerin daha rahat edebilmesi ve kentin cadde ve bulvarlarının dağa iyi görünmesi için yapılan bu asfaltlama çalışması elbette taktir topluyor.

Asfaltlama ile birlikte öyle bir durum oluşuyor ki, büyükşehir sorumluluk alanında olmayan sokakların kötü görünümü, kelimenin tam anlamı ile köstebek yuvasına dönüşmüş, patates tarlasını andıran, yap boz tahtası gibi görünen sokaklara ise Efeler Belediyesi ya görmüyor, ya da görmemezlikten geliyor.

Diyelim ki, iyi niyetli düşünüp görmüyorlar. İşte bu daha vahim bir durum ortaya çıkarıyor. Zira kenti yöneten bir belediye başkanı kentin her karış toprağından sorumludur. Nerede ne var, nerede ne yok bilmek zorundadır. İşte bu anlamda da makamda oturmakla da bunlar olmuyor. Otomobile atlayıp şehir turu atmak da aksaklıkların ve eksikliklerin görülmesine yardımcı olmuyor.

Bir başkan kentine hizmet verebilmek ve kentte yaşayan halkın daha düzenli bir şehirde yaşamalarını sağlayabilmek için vardır. O zaman kenti karış karış dolaşmak zorundadır. Her sokağından geçmek ve geçtiği her sokakta vatandaş ile iletişim içerisinde olmak zorundadır. Bunu yaptığı zaman beton patates tarlasını andıran sokakları da görür, inşaatların yolun yarısını kapladığını da.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
16 / 9 Parçalı bulutlu
Yarın: 15/12 Sağanak yağışlı