• 3 Nisan 2013, Çarşamba

Galiptir, mağlup

Mağlup olan nasıl galip olur?
Eğer galip ise mağlubiyet nedendir?
Bir başka söyleyiş ile mağlup ise galibiyet nereden gelmektedir?
Mağlup olan nasıl galip ilan edilebilir?
Soruları sormaya devam edebiliriz. Çeşitli kelime oyunları yaparak birbiri ardına sorular sorulabilir. Ama ortada bir gerçek var ki, Aydın Belediyesi’nde, daha doğrusu Belediye Meclisi’nde 2012 yılı faaliyet raporunun oylaması sonucu galiptir mağlup.
İşin özü şudur. Aydın Belediyesi’nin 2012 yılı faaliyet raporu meclisin onayına sunulmuş ve oylama yapılmıştır. Bir yıllık çalışmaların yer aldığı bir rapordur. Bu raporda yer alan faaliyetlerin bir bölümünde meclisin de oluru ve oyu vardır.
Faaliyet raporu okunmuş, üzerinde müzakereler yapılmış ve oylamaya geçilmiştir. Oylama sonucunda meclis üyelerinin 14’ü rapora hayır oyu verirken, 10 meclis üyesi de evet oyu vermiştir. Bu durumda Özlem Çerçioğlu başkanlığındaki Aydın Belediyesi’nin 2012 yılı faaliyetleri meclis tarafından onaylanmamış olması gerekir. Oysa öyle olmadı. Kurallar gereği meclisin dörtte üç çoğunluğunun hayır demediği, ret oyu vermediği için 2012 yılı faaliyet raporu onaylanmış kabul edildi.
Nasıl bir durumdur. Yeşil zeminde 3-0 galip geliyorsunuz. Sonra bir takım gerekçeler ile galibiyetin elinizden alınıyor ve mağlup takıma veriliyor. Ama oluyor. Kural ihlali var denilerek mağlup takım galip sayılıyor. İşte Aydın Belediye Meclisi’nde de durum aynen budur. Kurallar böyle diyor denilerek galip sayılmıştır mağlup.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
16 / 9 Parçalı bulutlu
Yarın: 15/12 Sağanak yağışlı