• 3 Ağustos 2013, Cumartesi

Bizim de halk ekmeğimiz var

Aydın yıllardır ekmek konusunda çeşitli sıkıntılar yaşadı. Özellikle tüketiciler açısından. Ekmeğe yapılan zamlara tepki için miting ve yürüyüşler yapıldı. Tepkiler gösterildi; bir ara birlik başkanı karar aldı Aydın’da çıkan ekmeğin 300 gramdan düşük olmayacağı konusunda; ama olmadı.
Birlik başkanı bir karar daha aldı, ‘Aydın’da iki tip ekmek çıkacaktı; biri 300 gram, diğeri 250 gram’ o da olmadı. Birlik Başkanı’nın aldığı kararlar sadece kâğıt üzerinde kaldı. Uygulamaya geçirilemedi. Tüm bunlar yaşanırken birçok belediyenin ‘Halk Ekmek’ uygulamasına Aydın Halkı gıpta ile bakmaya devam etti.
Dün itibarı ile Aydın’ın da bir Halk Ekmeği var artık. Artık sosyal belediyecilik anlayışı çerçevesinde Aydın Belediyesi de ‘Halk Ekmek’ çıkarmaya başladı ve 50 kuruştan vatandaşa sundu. Bakalım bu iş nereye kadar gidecek ve hangi belediye başkanına dek devam edecek? Bunu elbette bekleyip göreceğiz.
Bu arada fırıncılar uygulamadan rahatsız. Aydın gibi bir kentte Halk Ekmek uygulamasının doğru olmadığını savunuyorlar. Bir başka tepkileri de Halk Ekmeği herkesin alabilecek olmasına. Diyorlar ki, ‘ihtiyaç sahiplerine belediye ekmek versin. Biz istediği kadar ekmeği belediyeye sağlamaya hazırız’
Fırıncıların tepkilerini anlayabiliyorum. Müşteri portföylerinde bir azalma olacaktır. Bu da onların kazançlarını etkileyecektir ki, tepki göstermekte haklı olabilirler. Benim anlamadığım, küçücük bir beldede ‘Halk Ekmek’ çıkaran bir belediye başkanının kalkıp Aydın Merkez’de, yakın gelecekte Efeler Belediyesi olarak anılacak 200 bin nüfuslu bir belediyede başlatılan ‘Halk Ekmek’ uygulamasına karşı çıkıyor olmasına.
Aydın ve Aydın Halkı için ‘Halk Ekmek’ hayırlı uğurlu olsun. Fırıncıların baskılarına rağmen dün itibarı ile Halk Ekmeği Aydın Halkı ile buluşturan Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nu kutluyorum. Bugün karşı koyabildiği baskılara gelecekte de karşı durabilmesini umuyor, ‘Halk Ekmek’in Aydın’da kalıcı bir uygulama olmasını diliyorum. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.