• 3 Kasım 2015, Salı

Sonuçlar iyi irdelenmeli

Bir yıl içinde iki kez seçimi ilk kez görüyoruz. Öyle ki, yetmişli yılların o kaoslu yıllarında bile seçim sonrasında ülkede hükümet kurulamaması gibi bir durumla karşılaşılıp yeni bir seçime gidilmiyordu. Bu kez oldu; bir ilk de olsa Türkiye beş ay ara ile ikinci kez sandık başına gitti ve beş ay öncesine göre çok farklı bir tercihte bulundu.

Sandıktan çıkan sonuçlara, halkın tercihlerine, halkın ortaya koyduğu iradeye elbette saygı duymak gerekiyor. Seçmen tercihini böyle yapmış ise yapılacak bir şey yok, bir daha ki seçime kadar bu iradenin iktidarında ülkenin yönetilmesi en doğal sonuç.

1 Kasım seçimlerinin yereldeki görüntüsüne baktığımızda, beş ay önceki tablodan farklı bir tablo olarak CHP’nin dört vekilinin üçe düştüğünü, AK Parti’nin iki vekilliğinin üçe çıktığını görüyoruz. Tabi bu arada sandıktan çıkan sonuçlara göre, MHP listeyi yenilemiş ve tamamen yeni adaylar ile seçime girmiş olmasına karşın 15 bin oy kaybetmiş durumda. Bir başka kayıp da HDP cephesinde var. HDP de 7 Haziran seçimlerine göre 1 Kasım’da 11 bin oy kaybetmiş görünüyor. Her iki parti de bu oy kayıplarını iyi irdelemesi gerekiyor.

Gelelim birinci parti çıkmasına rağmen milletvekili sayısı düşen, diğer bir söylem ile bir milletvekili eksilen CHP cephesine. Aydın’da son yerel seçimlerde ezici bir üstünlük ile Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanan, 7 Haziran’da birinci parti olup 4 milletvekilli çıkarmayı başaran CHP bu kez yine birinci parti olarak sandıktan çıkmasına karşın bir milletvekili kaybetti.

Bunu CHP’nin Aydın’daki kurmayları çok iyi irdelemek zorundadırlar. Nerede yanlış yapıldığı, hangi stratejik hataların buna neden olduğunu iyi araştırmalılar. Beş ay sonra yeniden yapılan seçimlerin yarattığı yorgunluk mu, yoksa nasılsa beş ay önce 4 çıkardık şimdi de 4 çıkarırız, beş ayda ne değişecek gibi bir rehavet içerisine girip yeterince çalışmamaktan mı bunu iyi değerlendirmeliler.

Kulislerde, dost sohbetlerinde söylendiği gibi 4 garanti diye düşünmenin sonuçları net bir biçimde bugün ortaya çıkmıştır. Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun rüzgari ile dört vekil çıkarabileceklerini, hatta beşi bile alabilecekleri yanılgısına düşmüş olmanın sonucudur 1 Kasım’da sandıktan çıkan tablo.

Aydın’daki sandıktan çıkan tablo sonrasında aslında söylenecek tek söz var. Dünkü manşetimizde de ifade ettiğimiz gibi seçmen ders verdi. Bu dersi alanlar alacak, alamayanlar bir sonraki seçimde yeni bir hüsran ile karşılaşacaktır.

Bu arada AK Parti Aydın İl Örgütünü de kutlamak gerekiyor. 7 Haziran’da ikiye düşen milletvekili sayısını beş ay sonra yeniden üçe çıkararak ekip çalışmasının nasıl olabileceğini bir kez daha gösterdiler. Medyanın ve dijital platformların nasıl kullanılacağını bir kez daha gözler önüne koydular. Aydın İl Başkanı Ömer Özmen’in nezdinde AK Parti Aydın örgütünü kutluyorum. Bu başarı biraz da onların başarısıdır. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
9 / 0 Sağanak yağışlı
Yarın: 13/7 Sağanak yağışlı