• 4 Şubat 2014, Salı

Aydın’ın simgelerinden biri

Milli Aydın Bankası, Aydın’ın simgesi, Aydın’ın gelmiş geçmiş en önemli ekonomik kurumlarından biri. 10 Kasım 1914 tarihinde ticaret sicili yapılarak işe başlamış bir kurum. Yıllarca Aydınlıya, Aydın çiftçisine ve üreticisine ekonomik destek sağlamış bir kurum.

Genç nesil onunla tanışamadı. Benim kuşak kapısından içeri girmiş ve banka işlemleri yaptırmış bir nesil. Bizim için o demir kapıdan içeri girmek ve çatısı altında olmak ayrı bir nostalji ve anılarla yüklü bir durum.

Banka bugün artık yok. Çeşitli nedenler ile Milli Aydın Bankası artık tarihin tozlu raflarında ve bizim gibilerin anılarında kalmış bir banka. Ama bankanın tarihi binasının hala yaşatılıyor olması ve Aydın Belediyesi tarafından satın alınarak restorasyon sonrası Kültür Merkezi olarak açılmış olması kent kültürü ve kent tarihi bakımından önemli bir gelişme. Bu noktada emeği geçenleri kutluyor ve teşekkür ediyorum.

Milli Aydın Bankası kurumuna sahip çıkamamış olsak da bankanın tarihi binasına sahip çıkmış olmak ve onu gelecek nesillere olduğu gibi bırakmak, bankadan elde kalan eserlerin sergilendiği bir oda ile koruyor olmak önemli bir gelişme.

Atatürk’ün Aydın’a geliş günü olan 3 Şubat (dün) günü Kültür Merkezi olarak açılan Milli Aydın Bankası’nın açılış konuşmasına Başkan Özlem Çerçioğlu’nun ifade ettiği gibi, orası bizim ortak değerimiz ve ona bugün olduğu gibi gelecekte de sahip çıkmalıyız. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
9 / 0 Sağanak yağışlı
Yarın: 13/7 Sağanak yağışlı