• 4 Haziran 2013, Salı

Halk ile kavga


Türkiye’de sular ne zaman durulacak?

Ne zaman toplumsal barış sağlanacak?

Ne zaman insanlar demokratik haklarını özgürce kullanabilecek?

İşçiler, memurlar ne zaman hak ararken biber gazına veya tazyikli suya maruz kalmayacak?

Her şeyden önemlisi; Türkiye’de insanlar katılmasalar da karşısındakinin fikrine saygı duymayı öğrenecek?

Sorular, sorular. Sıralamak ile itip tükenmeyecek sorular. Yanıtını bulamadığımız, yaşam sahnesindeki rolümüzün sonuna kadar da bulacağımıza inanmadığım bir olgu, bu sorular.

Yaşamım boyunca ve mesleğim gereği yaptığım gözlemler sonucu Türkiye’nin hiç bu kadar gergin, bu kadar devlet ile halk arasının gerildiği bir zaman görmedim. Her şeyin bir ilki vardır dedikleri gibi, bu konuda da bir ilk yaşanıyor son günlerde ülkemizde.

Ülkenin dört bir yanından tepkiler yükseliyor; insanlar kendi inisiyatifleri ve özgür iradeleri ile çoluk çocuk sokağa çıkıyor demokrasiden kaynaklanan karşı çıkma koyma tepki gösterme haklarını kullanıyorlar.

Ne oluyor?

Polis biber gazı sıkıyor. Orantısız güç kullanıyor. Sivil polis midir yoksa polisin arasına karışan gruplar mı olduğu belli olmayan eli sopalı insanlar halkın üzerine saldırıyor; öldüresiye dövüyor. Biber gazı, tazyikli su ve cop yetmiyor bir de tekmeler havada uçuşuyor.

Bu nasıl bir demokrasi Allah aşkına?

Bu nasıl bir anlayış, bu hangi kafanın yansıması?

Buraya bir günde gelinmedi elbet. Bakın ilk günden bu güne sürekli muhalefetle kavga eden ve ileri demokrasiden söz edenler bugün Halk ile kavga eder durumdalar. Halkın demokratik tepkilerini ‘bir avuç çapulcu’ benzetmeleri ile halkına hakaret edebilecek noktaya gelmişler. Ülke yönetiminde etkili ve yetkili olanların halkını ‘hiçe’ sayması; halkına ‘bir avuç çapulcu’ demesinden sonra güvenlik güçlerinden ne bekleyebiliriz ki?

Tansiyonu yatıştırıcı konuşmalar yapıp, halkı sakinleştirmek yerine halk ile kavga ve inatlaşma içinde olanlar unutmamalı ki bugün halkından esirgedikleri anlayış, hoşgörü ve demokrasi kendilerine de gerekecek.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.