• 4 Kasım 2015, Çarşamba

Gündem ekonomi olmalı

Bir yıl içinde iki seçimi yaptık bitirdik. İki seçimden de farklı farklı sonuçlar çıktı. 7 Haziran’da seçmen koalisyon seçeneğini ortaya koyarken, beş ay sonra 1 Kasım’da gerçekleştirilen ikinci seçimde ise tek başına bir partinin iktidar olması gerektiği konusunda tercihini belirledi.

Seçimler geride kaldı. 7 Haziran’daki gibi koalisyon gibi bir durum da olmadığına göre bir an önce hükümetin kurulup göreve başlaması gerekiyor. Özellikle seçim sürecinde ateşi yükselen ekonominin yeniden ateşinin düşürülmesi ve normal seviyesine gerileyebilmesi için bu gerekli görünüyor.

Diğer yandan da nerede ise yılbaşından bu yana seçim nedeni ile devletin organlarındaki durağanlık, yatırımların durağanlığı, alım satımların durağanlığı gibi konuların ortadan kaldırılması gerekiyor.

Dünkü manşetimizde de iş adamlarının ifade ettiği gibi, artık gündemden seçim düşmeli. Hatta hükümet kurulması ile ilgili gündem de olmamalı. Zira tek başına bir partinin iktidar olma hakkını elde ettiği seçim sonuçlarına göre hükümetin kurulmasının da öyle çetrefelli bir yanı, konuşulacak bir tarafı kalmadı. AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğu beraber çalışacağı bakanlarını belirleyip Cumhurbaşkanına sunacaktır. Meclis de zaten AK Parti çoğunluğu bulunduğuna göre sorunsuz bir biçimde güvenoyu olacaktır. O zaman ivedilikle ekonominin ateşinin düşürülmesi ile ilgili konular gündeme taşınmalı ve gündem ekonomi olmalı.

Aylardır yaprak kıpırdamayan piyasaların canlandırılması için gerekli önlemler alınmalı, ekonominin hareketlenmesi için hükümet olarak bazı önlemler, bazı kararlar alınmalı. Kısacası gündem ekonomi olmalı… 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
33 / 17 Bulutlu
Yarın: 36/17 Parçalı bulutlu