• 5 Nisan 2013, Cuma

Jeotermal yerel kaynak omasaydı

Jeotermal; doğanın insanlara bahşettiği güzelliklerden biri, yerin metrelerce altından fışkıran sıcak su. Hangi alanda kullanmak istersen kullanabileceğin, sonra da tekrar yeraltına gönderebileceğin bir doğal kaynak.
Aydın coğrafyasına baktığımızda yeryüzünde bu anlamda en şanslı iller arasında. Belki de dünyada olmadığı kadar yüksek sıcaklıklarda suyu bulabiliyorsun Aydın ili sınırları içerisinde.
Ben en azından yirmi beş yıldır jeotermal konusunu yakından takip ediyorum. İlk kuyuların açılmaya ve ilk sıcak su kaynaklarına ulaşılmaya başlandığı günlerden bugüne dek jeotermalin nasıl değerlendirilebileceği konusunda çeşitli konferanslar dinledim. Bunların en başında konutların ısıtılması konusu geliyordu. Sonra elektrik enerjisi üretimi ve daha sonraları jeotermalin seracılıkta kullanılabileceği de ifade edildi. Gelin görün ki, Aydın’da iki noktada üretilen elektrik enerjisi dışında jeotermali kullanamıyoruz. Öylece duruyor toprağın altında.
Geri dönüştürülebilen bir kaynağı elimizde tutmamıza rağmen bir takım lobilerin girişimleri ile Aydın’a doğalgaz getirildi. Konutların ısıtmasında kullanılmak üzeri doğalgaz getirildi, Aydın’a.
Jeotermal kötülendi, çevreye zararlarından söz edildi. Doğalgaz parlatılmaya çalışıldı hep o lobilerce. Şimdilerde yine aynı söylemler ortalıkta dolaşıyor. Çevreye zararlarından söz ediliyor. Niye? Bir mahallede uygulanan ve fazla rağbet görmeyen Doğalgazı Aydınlılara dayatmak için.
Eğer bu jeotermal Rusya’dan, İran’dan ya da ne bileyim Yunanistan’dan geliyor olsa ve bunun üzerinden rant sağlayanlar olsaydı bugün Aydın’ı bırakın Aydın çevresindeki tüm illerde konutların tamamı jeotermal ile ısıtılıyor ve dahi soğutuluyor olurdu. Başka yoruma gerek var mı? 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
12 / 5 Aralıklı gökgürültülü yağış
Yarın: 11/2 Az bulutlu