• 5 Haziran 2017, Pazartesi

Dünü değil, bugün ve yarını yaşamak gerek

Geçmişte ne yapılmış ise geçmişte kalmalıdır. Geçmişin karmaşık labirentlerinin arasında dolanıp durmak geleceğe yönelik hiçbir noktaya gidememek demek gibi bir şeydir. Öyle ki, geçmişin labirentleri arasında kaybolup giderken geleceği de pas geçmek gibi durum ile karşı karşıya kalabiliriz.

Geçmişte yaşanmışlar geçmişte kalmalıdır, ona takılı kalmak yerine geçmişte yaşananlardan çıkarımlarda bulunmak ve alınması gereken dersleri alıp ileriye, ama daima ileriye bakmak gerekiyor. Dün ne olduğunun artıp pek önemi yoktur. Zira dün olanlar olup bitmiştir. Yaşanmış bitmiştir. Oysa gelecek henüz önünüzde durmaktadır ve yaşanacak çok şey vardır. Bu yolda daha güvenli, daha emin adımlarla yürüyebilmek için geçmişe takılı kalmak yerine yaşanmışlıktardan alınan dersler ile birlikte geleceğe bakmak gerekir.

Karalar bağlayıp, öldüm-bittim gibi ağıtlar yakıp oturmak yerine, yaşanmış olandan alınan dersler ile birlikte dünden daha inançlı, dünden daha kararlı ve dünden daha emin adımlar atmak gerekir. İşte o zaman ulaşılması istenen hedefe ulaşma yolunda önemli bir başlangıç yapmış olur insan.

Geçmişte yaşananlar, geçmişin maceraları bizim için birer ders ve ibretten ibarettir. Yapılan hataları tekrarlamak yerine, iyi ve güzel şeylerin peşinden koşmak ve onların verdiği güç ile ilerlemek gerekir.

Geçmişteki kavga, düşmanlık ve fitneleri günümüze taşıyıp yeni kavga ve düşmanlık sebebi haline getirmek ahmaklıktır. Olaylardan ders çıkarmak yerine kavga ve fitne çıkarmak öncelikle düşmanların ekmeğine yağ sürmek, dostlukların temeline dinamit koymak demektir.

Sözün özü dünü değil, anı ve geleceği yaşamak gerek…

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
33 / 17 Bulutlu
Yarın: 36/17 Parçalı bulutlu