• 5 Temmuz 2013, Cuma

Mısır’dan ders çıkarılmalı


Tahrir meydanındaki gösteriler bir kez daha yönetimin değişmesine neden oldu. Mısır’da önceki gün ordu yönetime el koyarak Cumhurbaşkanı’nı görevden aldı, yerine yeni bir Cumhurbaşkanı atayarak yemin ettirdi.

Arap Baharı olarak başlayan süreçte diktatörlükler sonlandırılmıştı. Mısır’da da Hüsnü Mübarek yönetimi Tahrir Meydanı’ndaki halk hareketleri karşısında kayıtsız kalamamış ve yönetimden çekilmişti.

Geçen iki yıllık süreçte Mısır’da anlaşılan o ki istenilen demokrasi sağlanamamış. Ya da demokrasiye geçiş sürecinde yeni diktatörlüklerin yolu açılmış görünüyor ki, demokratik olmayan yollardan yönetim yine el değiştirdi.

Bu darbe ne anlama geliyor gelecekte tarihçiler daha net bir biçimde ifade edeceklerdir. Bugün Mısır’da söylenebilecekler arasında iki önemli söylem var.

Birincisi ‘devremi karşı devrim’ ile yanıt verildiği söylenebilir.

İkincisi ise ‘devrim ordu marifeti ile bastırıldı’ denilebilir.

Nasıl adlandırılır, nasıl yorumlanırsa yorumlansın Mısır’da demokrasi askıya alınmıştır. Mısır’da ordunun yönetime el koyması demek demokrasinin, halkın seçtiklerinin silah gücü ile yok edilmesi anlamına gelmektedir.

Bugün Mısır’da gelinen bu nokta örnek olabilecek bir durumdur. Demokrasi gelişmemiş, demokratik olduğunu söyleyip de anti demokratik, hatta faşizan hareketler içerisinde olan ülkeler ve yöneticilerine bir ders niteliğindedir adeta.

Bir başka çıkarılması gereken ders ise; halk hareketlerinin bir önderi, bir lideri olmadığında, hareket başarı ile noktalanmış olsa bile, sonradan ortaya çıkan fikir ayrılıkları bölünmeyi ve karşı hareketleri de doğurmaktadır; tıpkı bugün Mısır’da olduğu gibi. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
9 / 0 Sağanak yağışlı
Yarın: 13/7 Sağanak yağışlı