• 5 Ağustos 2013, Pazartesi

Toplumsal tanıklık

Bundan önceki yazılarımda, sizlerle bir bölümünü paylaştım 1980 darbesi döneminde yaşanan baskıları. Darbelerin toplum üzerinde etkilerini sosyologlar ve halk bilimciler mutlaka en iyi irdeleyecek kişiler. Onlar toplumun darbelerden nasıl etkilendiğini, ne gibi refleksler gösterdiğini bilimsel olarak ortaya koyacaktır.
Anılar arasında kalan 80 darbesi yıllarında, bir gazeteci olarak neler yaşadığımı, hangi baskılara maruz kaldığımızı ve nasıl sansürlendiğimizi sizlerle zaman zaman paylaştım. Bilirim ki, darbe dönemlerinde iki insanın bir köşe başında durup sohbet etmesi sakıncalıdır. Hele iki üç olursa işte o zaman vay halinize, örgüt suçundan gözaltına alınabilirsiniz.
Bugün darbe döneminde değiliz; bugün sivil bir yönetim ile yönetiliyoruz. Asker kışlasına çoktan geri çekilmiş, toplum ne durumda?
Toplum üzerinde baskı var mı?
Toplum nasıl hizaya getirilmeye çalışılıyor?
Bu soruların yanıtlarını aslında hepimiz çok iyi biliyoruz. Yandaş medya da biliyor, yandaş olmayanlar da. Bilinmesi gereken bir şey var ki, henüz onu yandaş medya kavrayabilmiş değil. Bugün karşınızdakilere gerekli olan yansızlık, taraf olmamak, objektif olarak haber ve yorumlar, yarın sizin için de gerekli olabilecektir.
Yine 80 darbesi döneminden söz edecek olursak eğer; bugün toplum üzerinde polisin oluşturmaya çalıştığı baskı ve sindirme girişimleri, o dönemde bugün örneği görüldüğü şekilde hiç ama hiç yaşanmamıştı.
Öyle görünüyor ki, bugün Türkiye giderek polis devleti konumuna doğru gidiyor. Özgürlükler giderek daha da kısıtlanıyor. Bir takım yöneticiler bir takım yasaklar ile huzur ve güveni sağlamaya çalışıyorlar. Türkiye’nin en önemli davalarından biri olarak nitelendirilebilecek Ergenekon davasının karar duruşmasında, toplumsal tanıklığı göz ardı edebilecek bir durumda. Tıpkı 60 darbesinde Adnan Menderes ve arkadaşlarının yassı adada yargılanmalarında olduğu gibi. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
9 / 0 Sağanak yağışlı
Yarın: 13/7 Sağanak yağışlı