• 5 Ağustos 2017, Cumartesi

Aydın var olma savaşı veriyor

Aydın unutulmuş, Aydın terk edilmiş bir kent.

Lafa geldiğinde hemen herkes Aydın ile ilgili güzel sözler söylüyor. Kentte yaşayan da, kentin içinden gelip geçen de güzel sözler sarf ediyor. Aydın’ı hayatında bir kez bile görmüş olan ondan söz ederken gözlerinin içi parlıyor. Hele siyasetçiler mangalda kül bırakmıyorlar Aydın için. Ama gelin görün ki, Aydın hala terk edilmiş ve unutulmuşluktan kurtulamıyor.

Bir zamanlar Türkiye’nin merkezi bütçeye en fazla katkı sağlayan illerinin başında gelen ve kalkınmışlık sıralamasında başlarda yer alan Aydın bugün Anadolu’nun herhangi bir yerindeki ilden farksız bir görünüm sergiliyor. Gelime yok, kalkınma yok, modernleşme yok, Aydın’a yatırım yok yatırım.

Merkezi iktidar tutturmuş yerel iktidarın Aydın’a bir şey yapmadığı lakırdısında. Merkezi yönetimin Aydın’daki temsilcilerinin işleri güçleri yerel yönetim ile uğraşmak. Oysa Aydın’ın merkezi yönetimden alması gereken yatırımlar var ve onlardan hiç söz eden yok.

Aydın’a bundan on yıl önce yapılacağı söylenen Bölge Hastanesi ile ilgili henüz bir gelişme yok. Aydın’ın şehir içi trafiğini rahatlatacak yatırımlardan söz eden yok. Aydın’ın ekonomik ve sanayi olarak kalkınmasını sağlayacak teşviklerde birinci derece teşvik bölgesine girmesi için çaba harcayan yok.

Seçim ya da halk oylamaları dışında Aydın’a uğrayan bir bakan bile yok. Başbakan Aydın’ı unutmuş, Bakanlar Aydın’ı unutmuş. Aydın kendi kendine var olma savaşı veren bir kent konumunda.

İktidarın ve muhalefetin milletvekilleri ise gelecek seçimlerde yeniden nasıl meclisin yolunu tutabilirim hesapları peşinde. Halk talep etmekten bıkmış, artık talep etmeme noktasına gelmiş. İktidarın partisinin Aydın örgütü kendi içinde kısır çekişmeler ile günü geçiriyor. Yerel iktidarın parti örgütü de aman kimseye dokunmayalım, koltuklarımızda huzur içinde oturalım noktasında. Peki Aydın’a yatırım akışını kim sağlayacak. Aydın’a yapılması gereken yatırımları kim isteyecek, kim takipçisi olacak. Yok, kimse yok.

Aydın kendi var olma savaşını veriyor velhasıl…

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
33 / 17 Bulutlu
Yarın: 36/17 Parçalı bulutlu