• 5 Eylül 2017, Salı

Demokrasi ve fikir özgürlüğü

Demokrasi kavramı, dün olduğu gibi günümüzde de tam anlamı ile anlaşılabilmiş ve insanlar demokrasiden söz ederken evrensel demokrasiden değil, kendi anladıkları ve kendi işlerine gelen demokrasiden söz etmektedirler.

Bunu nereden çıkarıyoruz diye sorunun yanıtı ise net ve açık bir şekilde ortadadır. Bir insan düşünün karşısındakini eleştirirken altını çizerek der ki; “Bu benim demokratik hakkım” Ancak gelin görün ki, bir başkası onu eleştirdiğini söylemediğini bırakmaz, hatta daha ileri gidip tehditler bile savurabilir.

Demokrasi dediğimiz kavaram; “Siyasal denetimin doğrudan doğruya halkın ya da düzenli aralıklarla halkın özgürce seçtiği temsilcilerin elinde bulunduğu, toplumsal ve ekonomik durumu ne olursa olsun tüm yurttaşların eşit sayıldığı yönetim biçimi” olarak tanımlanır. Ve demokrasilerde insanların fikirlerini özgürce söyleme hakkı bulunmaktadır. Bu siz fikirlerinizi söylerken ne kadar geçerli ise, fikirlerini beğenmediğiniz karşı olduklarınızın fikirlerini ifade etmeleri sırasında da o denli geçerli bir ilkedir.

Peki böyle davranabiliyor muyuz?

Nerdee.. Fikirlerini beğenmedikleri insanları sindirmek, korkutmak ve baskı altına almak için olmadık söylemlerde bulunuyor ve bunu yaparken de ‘fikrini söyleme özgürlüğünden’ söz edebiliyor. Peki sen karşındakinin fikrini söylemesine niye hazmedemiyorsun ki? Bir başka nokta da, fikir özgürlüğü ve fikrini söyleme özgürlüğü; fikirlerini beğenmediklerine karşı tehditler savurma hakkını da mı veriyor?

Elbette hayır. Bu tipler sadece kendi özgürlükleri için var olan insanlardır. Bu tip insanlar ellerinde bulunan gücün sarhoşluğu için hareket edenlerdir. Bu insanlar bulundukları makamdan güç alan ve o güç ellerinde olduğu sürece var olan insanlardır. O nedenledir karşı fikirlere saygısızlıkları ve o nedenledir tehditler savurmaları…

Kimsenin kimseyi tehdit etmediği, her kesin her fikre saygı duyduğu günler dileğiyle.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.